Praha: Ctnosti a neřesti v barokním Kuksu

Ctnosti a neřesti v barokním Kuksu

Kuks, Anděl blažené smrti

foto: Zdeněk Novák

Malá východočeská vesnice Kuks se pyšní sbírkou soch, které se jen tak něco nevyrovná. Místní částečně zachovalé barokní lázně a špitál totiž vyzdobil plastikami slavný Matyáš Bernard Braun.

Unikátní galerie pod širým nebem čítá desítky působivých soch v nadživotní velikosti z let 1715-1718. Dlouhou terasu před špitálem zdobí řady alegorií: dvanáct Ctností na východě a jako protiváha dvanáct Neřestí na západě, oddělených sochou Víry uprostřed. Další cenné sochy jsou pak rozmístěny v barokní zahradě a v lese u nedaleké vsi Žireč.

Jak se dostanete do Kuksu?

Autobusem i vlakem je doprava dost komplikovaná, museli byste  minimálně dvakrát přestupovat. Nejlepší bude, když vyrazíte autem po dálnici D11 na Hradec Králové a pak ještě kousek za něj. Celkem 140 km vám zabere něco málo přes hodinu a půl.

Máte rádi památky? My také!

Tváří v tvář neřestem a ctnostem

Na procházce Braunovým světem plným ironie se budete dobře bavit. Umělec nectnosti nešetřil. Smilstvo zesměšňuje opice, která se shlíží v zrcadle spolu s ním, obžerství se veze na čuníkovi a Pýcha si před vějíř nevidí ani na vlastní nos. Zato Cudnost má tvář skromně zakrytou a Moudrost se dvěma tvářemi dohlédne i za roh.

Originály Ctností a Neřestí najdete v bývalém hlavním nemocničním sále špitálu, na terase jsou dnes už kopie. To ovšem laik nepozná a emoce v kamenných tvářích ve vás zanechají hluboký dojem.

Podívejte se s námi na ty nejpůsobivější v naší galerii!

V Kuksu pro vás fotografoval Zdeněk Novák, provozovatel webu 1001test.cz.

Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář