Praha: Pozor na Kampě: Vodník hlídá mlýnské kolo!

Pozor na Kampě: Vodník hlídá mlýnské kolo!

Praha, Kampa, vodník Kabourek

foto: YouTube

Jestli jste v Praze nebyli už delší dobu, možná nevíte tu novinu: Vodník jako vystřižený z pohádek se usadil u mlýnského kola Velkopřevorského mlýna v Praze na Kampě.

A s těmi pohádkami má doopravdy něco společného: klasickou podobu z knížek Josefa Lady.

Právě jimi se totiž nechal autor sochy, malostranský patriot Josef Nálepa, inspirovat. „Seděl jsem v ateliéru, skicoval a pak mi došlo, že to musí být staročeský vodník, ne Dvořák či jiný herecký typ, ale prostě ladovský vodník. A tak jsem se podržel ladovských linií a vznikl Kabourek,“ uvedl sochař pro web pražské radnice.

Nesnáší zámky lásky…

Kabourek už hlídá Čertovku pátým rokem, a není to žádný drobeček. Měří metr osmdesát, tak pozor na něj! Jestli totiž něco nesnáší, tak zámky, kterými zamilovaní zdobí ozdobnou mříž na nedalekém mostu.

… ale holky se mu líbí

Po pěkných děvčatech, která tam ty zámky občas věší, se ale ohlédne rád a lahvinkou vychlazeného piva také nepohrdne, zvlášť v horkém létě. „Je hodný, i když vypadá zachmuřeně, zlý je jen na zlé lidi,“ tvrdí jeho duchovní otec Josef Nálepa.

Pokud se vám vodník zalíbí, můžete se jít podívat o pár kroků dál, k Divadlu Kampa na Fauna, další sochařovo půvabné dílko. Případně se projít po Karlově mostu, který je sám o sobě sochařskou galerií pod širým nebem.

Přečtěte si také:

Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář