Praha: Výstavy vánočních ozdob v Praze

Výstavy vánočních ozdob v Praze

Vánoční ozdoba

foto: Strahovský klášter

Jsou barevné, zářivé, lesklé a půvabné tak, že vlastně ani trochu nevadí, když se pohybují na hranici kýče… Vánočním ozdobám se to prostě odpouští.

Možná proto, že kdesi v duši každého dospělého se skrývá kousek malého dítěte, žasnoucího nad nádherou vánočního stromečku. A tak není vůbec zvláštní, že na předvánoční výstavy chodí rodiče s svými potomky rádi. Kam v Praze – i mimo ni – vyrazit za vánočními ozdobami?

Jak se zdobí Vánoce

Staré dobré časy na vás dýchnou na půvabné výstavě Jak se zdobí Vánoce, kterou najdete v zimním refektáři Strahovského kláštera v Praze 1. Dozvíte se na ní zajímavosti z historie zdobení vánočních stromů, výroby ozdob a betlémů – ale hlavně uvidíte spoustu vánočních ozdob.

Budou to skleněné ozdoby foukané z volné ruky i do forem, perličkové i korálkové ozdoby, ozdoby oplétané drátkem nebo papírové s dekorem. Jejich protiváhu potom představují moderní vánoční ozdoby současných výrobců. Na děti čekají také ukázky betlémů, loutek a marionet výtvarnice Šárky Váchové a adventní věnce vyrobené známými osobnostmi. Kurátorkou výstavy je Jana Sommerová, autorka úspěšné výstavy Jak se oblékají pohádky.

Výstava potrvá do 31. prosince. Otevírací doba: denně 9 – 12 a 12.30 – 17 hod., 24. a 25. 12. zavřeno, 31. 12. otevřeno 9 – 15 hod., 1. 1. otevřeno 11 – 17 hod.

Už se také těšíte na Vánoce? Naše tipy:

Prodejní výstava v Galerii Harfa

Moderní, ale přitom poctivě řemeslně vyráběné vánoční ozdoby najdete na výstavě v pražské Galerii Harfa: tradiční kulaté baňky, skleněné figurky, rampouchy s dekory větviček, lístků, květin, sněhových vloček a hvězdiček…

Ozdoby ručně vyrábějí Martin a Romana Juklovi, už pátá generace rodinné firma Ozdoba CZ, která pochází ze Dvora králové a navazuje na prvorepublikovou tradici. Ozdoby jsou zhotovovány sto let starou technikou: vyfukováním ústy a následným ručním dekorováním. Výstava je prodejní a potrvá do 23. prosince.

Podívejte se, jaké ozdoby na uvedených výstavách uvidíte:

Skleněná zoo na stromečku

A ještě jeden tip na pěkný výlet mimo Prahu: Velmi zajímavá výstava vánočních ozdob se koná ve městě skla, Jablonci na Nisou. Místní Muzeum skla a bižuterie se už léta pyšní největší veřejnou sbírkou vánočních ozdob na světě. Tvoří ji více než 16 000 vzorků, které vznikaly v posledních čtyřiceti letech.

Vánoční ozdoby foukané do formy vznikaly zpočátku stejným postupem jako volně foukané vánoční ozdoby, tedy z ruky. Sklář vytvořil nad plamenem odtažek, který si předtvaroval, vložil do formy a poté prudkým vyfouknutím dotvořil do požadovaného tvaru. Vychladlý polotovar se potom dekoroval stříbřením, smáčením v barvě, malováním, stříkáním či tampónovým tiskem.

Na současnou výstavu bylo z tisíců vybráno několik stovek nejkrásnějších exkluzivních vánočních ozdob, foukaných z ruky i do formy. A nově k nim letos přibyla „skleněná zoo“, kterou představují originální vánoční ozdoby ve tvaru nejrůznějších zvířátek z celého světa. Výstava bude probíhat v jablonecké galerii Belveder do 18. května 2014. Rodiče s dětmi ji budou moci navštívit vždy od čtvrtka do neděle v odpoledních hodinách.

zdroj: galerieharfa.cz, 2media.cz, msb-jablonec.cz

1 komentář »

  1. V Galerii Harfa jsme byli na výstavě – je velice podařená a mají tam navíc i dílničky pro děti! Chodíváme do Harfy často a akcí je tam vskutku dost – nedávno byly na střeše hody, bývají tam farmářské trhy, akce pro děti velmi pravidelně – děti to tam milují a i v zimě jsou tyhle akce pro děti příjemným zpestřením.

    Komentář Jana Marková — 17.12.2013 @ 13:10

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář