Praha: Kam s dětmi?

Američan v Praze: Učím děti číst knihy v angličtině

Jeff Zamoff

foto: Jeff Zamoff

Psal se rok 2002, když se Jeffry Zamoff (42) poprvé objevil v Praze. Přijel tam za svou osudovou láskou a budoucí manželkou Alžbětou.

Byla to láska na první pohled, a tak kvůli ní vyměnil Philadelphii za Prahu a už tady zůstal. Dnes jsou spolu 14 let a mají tři děti ve věku 7, 5 a 1 rok.

Jeff provozuje ve Vršovicích dětské centrum a prodává anglické knížky z druhé ruky. „Je povinností každého cizince, aby se naučil místní jazyk země, kde žije,“ říká moudře. Jde příkladem – česky mluví výborně.

Celý článek …

Aquapalace Praha: největší bazén ve střední Evropě

Praha-východ, aquapark v Čestlicích

Tobogán

Obří vodní svět v Čestlicích na východním okraji metropole nabízí pod jednou střechou zábavu a odpočinek pro celou rodinu. Jeho srdcem je vnitřní plavecký bazén a dětský bazén s oblíbeným vrakem pirátské lodi.

Děti i dospělí se vyřádí na spoustě atrakcí ve třech palácích a venkovní zóně: mohou si užít šest tobogánů, tři skluzavky, spacebowl, ale také venkovní bazén a bazén s umělým vlnobitím, dětská vodní hřiště se skluzavkami a brouzdališti, dekorativní akvária s mořskými hvězdicemi, ježky, korály, pestrobarevnými rybičkami a žralokem černoploutvým. Celý vodní svět je protkán 450 metry místy pomalé, místy dravé řeky. Vše doplňují vířivky, masážní lavice, relaxační terasy s lehátky a půvabná venkovní zahrada.
Celý článek …

Nejkrásnější pražské atrakce: Děti tam vydrží hodiny

foto: Fotolia

Závrať, příjemné šimrání v břiše, rychlý a neobvyklý pohyb. Pojďte se s dětmi vydat do zábavních center, kde si jde hrát po celý den…

Pozveme vás na Matějskou pouť. Jestlipak víte, co je na ní nového? Letos je tomu už 50 let, co se usídlila na Výstavišti. Oslaví to – jak jinak – spoustou zajímavých atrakcí a programů pro děti.

Potom se vydáme do pražských zábavních center a parků, kde mohou děti pátrat v dobrodružných jeskyních, řádit na trampolínách a skluzavkách, vyzkoušet jízdu na motokáře nebo šplhání po želatinové sopce… Prostě si krásně užít dne.

Už víte, kam o víkendu s dětmi vyrazíte? Celý článek …

6 tipů na výlet: Kam s dětmi na kole?

foto: Harfa Sport

foto: Harfa Sport

Naučit dítě jezdit na kole vůbec není snadné. Pořád je to ale jednodušší, než ho připravit na skutečný provoz ve městě či dokonce po silnici mimo město.

Řízení, šlapání a rovnováha představují technický základ, ale zdaleka nestačí. Hlavní je motivace. Jestliže dítě cyklistika nebaví, nemá smysl jej do sedla nutit. Pokud jezdit chce, máte skoro vyhráno. Jak na to?

Před výletem na hřiště!

Dítě se nejvíce učí odkoukáním. Daleko účinnější než vysvětlovat je, když mu jdou rodiče příkladem. Celý článek …

Průhonický park: krajina jako z pohádky

foto: Praha levně

Jehličnaté a listnaté lesy prosvětlené slunnými pasekami, lesklé hladiny rybníků, neklidné potoční kaskády lemované bažinatými nivami, strmé skalky, na jaře kvetoucí rododendrony, na podzim záplava barevného listí – a za tím vším v pozadí pohádkový zámek.

Tak vypadá Průhonický park. Přirozený půvab mu dodávají průhledy na seskupení různých stromů, které ladí kompozičně i barevně a proměňují se podle roční doby.

Přestože Průhonický park leží už ve Středočeském kraji těsně za hranicemi metropole, byl přiřazen k historickému jádru Prahy jako součást unikátního souboru tvořícího památku UNESCO. Celý článek …

Pražská jazyková gymnázia: Zadarmo i za miliony

foto: Kellyana

Musíte do Prahy přesídlit pracovně a berete s sebou rodinu? Kladete důraz na vzdělání?

Nabízíme vám přehled těch nejlepších škol z nejlepších: víceletých jazykových gymnázií, kde se předměty vyučují v cizím jazyce a studium je ukončeno mezinárodně uznávanými zkouškami z angličtiny, němčiny, francouzštiny nebo španělštiny.

Finanční dostupnost těchto škol se podstatně liší – na státních mohou děti získat špičkové vzdělání zadarmo, na soukromých přijde několikaleté studium na statisíce až miliony. Která jazyková gymnázia jsou dostupná pro běžného smrtelníka? Celý článek …

Národní muzeum otevírá Okna do pravěku

Originální kostra srstnatého nosorožce

Originální kostra srstnatého nosorožce

Novou expozici Okna do pravěku otevřelo v listopadu Národní muzeum v Praze. Jde o největší výstavu věnovanou pravěku v ČR, která v čtyřech výstavních sálech nabídne na 2000 originálních exponátů zejména z oblasti paleontologie.

Poutavá expozice provede návštěvníky chronologicky od prvohor až po čtvrtohory. V prvohorách naleznete spoustu trilobitů a fosilních rostlin, mezi nimi i cooksonia barrandei, nejstarší zkamenělou suchozemskou cévnatou rostlinu na světě, která žila před 432 miliony lety.

Zaujmou také realistické modely dna prvohorních moří a jejich obyvatel. Celý článek …

Pražská zoo: želvy, které utekly z talíře!

Zoologická zahrada v Tróji se jako odborná instituce se pyšní výjimečnými pavilony a chovatelskými úspěchy. Její hlavní kouzlo však spočívá v promyšlené koncepci zábavy, která sem láká převážně rodiny s dětmi.

Pražská zoo - mládě tygra sumaterského

Pražská zoo – mládě tygra sumaterského
foto: Tomáš Adamec

Milujete třeba fretky? Za příplatek se můžete na dvacet minut setkat s vybraným zvířetem (týká se milých drobných savců, tygr k nim, prosím, nepatří!), stát se na jeden den chovatelem či oslavit se zvířaty narozeniny. V zoo se také můžete nechat oddat.

Rekordy: nejstarší a největší

  • Nejstarší savec: slonice Gulab, 53 let
  • Nejvyšší savec: žirafák Johan, 5,5 m
  • Nejtěžší savec: slon indický Mekong, 4300 kg
  • Nejstarší pták: kondor krocanovitý, 48 let
  • Největší pták: pštros dvouprstý, 2,3 m
  • Nejtěžší plaz: želva sloní Eberhard, 224 kg

Celý článek …

Pane profesore, nalijte mi dvě deci burčáku!

strudl

foto: Praha levně

Byl to jen takový nápad, zablbneme si. Vyzkoušíme něco nového. Napečeme štrúdly a koláče, prodáme je na trhu. Máknem si. Užijeme zábavy. Zbohatneme. Většina z toho se nekonala. 

Až na práci. Té bylo jak na kostele. Možná to způsobil fakt, že se zkoušeli uživit rukama dva intelektuálové… Výsledek? Katastrofa!

Hele, pojďme taky prodávat!

Tahle slova zazněla, když jsme o prázdninách procházely okolo stánku v frgály ve skanzenu Valašského Meziříčí. Napadlo to kamarádku, architektku na volné noze. Obě rády pečeme, a tak už jsme v duchu viděly společný stánek se spoustou laskomin a před ním dlouhou frontu. Pobavíme se. Přivyděláme. Celý článek …

Kavárny Baby friendly: Spratkové divokých matek

Divoké matky

Divoké matky pro Vás a Vaše spratky

Rámus, nekontrolovaný pohyb, obtěžování hostů, nezájem rodičů: to jsou časté argumenty číšníků i zákazníků, proč se na děti v kavárnách a restauracích dívají skrze prsty. Navíc prý maminky s dětmi málo utrácejí…

Je to opravdu tak? Naštěstí ne. Kaváren, které vycházejí vstříc rodinám s dětmi, v Praze přibývá. A to je moc dobře, protože jinak by maminkám nezbývalo než sedět doma…

Pojďte se s námi podívat do restaurací, kde už pochopili, že rodiny a dětmi patří k platícím zákazníkům a mohou být přínosem. Vůbec nemusí být levné – patří mezi ně třeba mnohé podniky ze sítě Ambiente. Celý článek …

Pražská koupaliště právě teď: Kde je nejčistší voda?

koupaliště Biotop Radotín

foto: Biotop Radotín / Facebook

Potřebujete při plavání okolo sebe místo? Nesnášíte, když je na pláži hlava na hlavě? Dáváte přednost sportovnímu vyžití, zázemí pro děti, nebo dobrému jídlu?

Pro každého z vás máme ten správný tip na letní koupání v Praze – od přírodních vodních nádrží s travnatými břehy nebo písčitými plážemi po venkovní bazény s dřevěnými terasami na opalování.

Prozradíme vám, kam se můžete jít vykoupat a kde je voda ještě v hygienické normě. A víme také, kam raději už nechodit kvůli sinicím. Celý článek …

Getaway Prague: Hra špiónů

Getaway Prague

foto: Nikola Tadial

Milujete dobrodružství? Hltáte detektivky a thrillery? Zkuste si je prožít na vlastní kůži! Vyzkoušejte únikovou hru, kterých se v Praze v poslední době objevilo hned několik.

Exit games neboli únikové hry vítězně táhnou světem. Šíří se z Japonska, kde jim podlehl snad celý národ. Milují je Maďaři, oblíbili se je Britové i Holanďané. A v poslední době dorazily i k nám do ČR. Užívají si je zejména mladí lidé a turisté, ale jsou také ideálním prostředkem teambuildingu.

Patří k nim brněnská Dark Lab, Trap Prague v Praze 1, Mind Maze a Getaway Prague v Praze 2 či Cryptex v Praze 5. Celý článek …

Užijte si čokoládové orgie v Praze

Muzeum čokolády

Čokoládové pralinky

Jiskřivé závěje sněhu přímo zvou do lůna hor. Že není lyžování vaše parketa? Vezměte děti do muzea čokolády!

První české muzeum čokolády najdete v Praze 2 přímo pod Nuselským mostem. Užijete si v něm sladký a tvůrčí den plný chuti a zábavy. A nejspíš po návratu ani nebudete muset vařit večeři.

Sladké muzeum ocení především děti, pro které je v muzeu připravena spousta činorodých výtvarných atrakcí a samozřejmě také ochutnávek, ale na své si přijdou i dospělí, kteří se mohou třeba naučit vyrábět pravé čokoládové pralinky. Celý článek …

Lom Amerika: Šílený Hagen bere posledního

foto: Praha levně

foto: Praha levně

Velká Amerika. Malá Amerika. Mexiko. Vápencové lomy poblíž obce Mořina v Českém krasu nemají ta jména bezdůvodně. Když stojíte na jejich hraně, rázem jako byste se přenesli tisíce kilometrů přes Pacifik na jiný kontinent.

Celou soustavu jámových vápencových lomů propojují podzemní štoly a je majetkem důlní společnosti Lomy Mořina. A ta si je dobře střeží, protože zdaleka nejsou vytěžené. Do lomů je trvale zakázaný vstup pod pokutou až 15 000 Kč.

Můžete však do nich nahlédnout díky občanskému sdružení Hagen-Mořina, jehož členové nabízejí oficiální, průvodcované a bezpečné prohlídky podzemím. Celý článek …

Kam odložit dítě aneb Hlídání, když prostě nestíháte

foto: Praha-levně

Všechno jste měli skvěle naplánované, ale pak se to nějak divně schumelilo. Musíte nutně na několik hodin odjet z domova a nemáte, kdo by se vám postaral o dítě. Co teď?

Babička stovky kilometrů daleko, manžel v práci, kamarádka nebere telefon, sousedce byste se svého prcka báli svěřit, neboť je schopná vyměnit ho za láhev výčepní lihoviny… V takový okamžik buď povoláte domů chůvu (cena za hodinu hlídání se v Praze pohybuje okolo 150 Kč) nebo využijete levnější možnost nárazového hlídání v mateřském centru či soukromé miniškolce. Přinášíme vám seznam nejzajímavějších z nich, kde vyjde hodina pobytu na 100 Kč i méně. Celý článek …

Muzeum gastronomie: Něco pro mlsné labužníky!

Kamna z minulého století

foto: Muzeum gastronomie

Soukromé muzeum, sídlící hned za obchodním domem Kotva, představuje historii kuchařského umění a všeho, co s ním souvisí.

V několika místnostech čeká hosty průřez všemi epochami vaření. Najdete tam pravěké ohniště, středověkou dýmnou jizbu i renesanční krbová kamna a kuchařské náčiní

Nechybí ani minulost blízká jako kupecký krám či hospoda z dob první republiky. A v muzeu najdete i současný bar, vinný sklípek a nejnovější kuchyňské technologie. Celý článek …

Toulcův dvůr: Svěží příroda mezi paneláky

praha-toulcuv-dvur-deti

foto: facebook/toulcův dvůr

Sjedete z Jižní spojky směrem na Hostivařskou přehradu a po pár minutách odbočíte do Doupovské ulice. Když se právě nekoná jarmark, podaří se vám zaparkovat.

S překvapením zjistíte, že paneláky vystřídala svěží příroda, které vévodí zdi historického statku.

V tu chvíli máte pocit, že jste se nějakou náhodou octli mimo Prahu. Jen siluety paneláků, rýsujících se na obzoru, prozrazují, že nejste někde na jihočeském venkově. Vítejte v Toulcově dvoře!

Jestli jste rodina s dětmi a máte rádi přírodu, tradice a zvířata, jste na správném místě. Celý článek …

DinoPark Praha: Vítejte v druhohorách!

Dinopark, tyrannosaurus rex

Dinopark, tyrannosaurus rex

Už od 2. dubna jsou po zimní přestávce znovu otevřeny brány DinoParku na střeše obchodního centra Galerie Harfa v Praze 9.

Unikátní expozice pod širým nebem provází vývojem života na Zemi. Na děti, ale i dospělé návštěvníky čekají věrné makety pravěkých ještěrů a dalších živočichů. Užijí si také atmosféru tajemných druhohor, plnou zvukových a světelných efektů.

Pro děti je pak připraveno velké pískoviště, kde si mohou zahrát na paleontology a za pomoci štětce, lopatky a trpělivosti zkusit v písku najít a rozpoznat kostru obrovského prehistorického tvora. Celý článek …

Pojďte si hrát do vikýřů Malostranské besedy!

Výstava Play 2012

Výstava Play 2012

Pokud si rádi hrajete a utíkáte často do světa fantazie, jsou pro vás Vikýře Play ideálním místem, kudy přímo vstoupíte do svých snů. Sami se v nich stanete tvůrci originální interaktivní výstavy.

Hravý prostor výstavy Vikýře Play umožní společné trávení volného času hlavně rodinám s dětmi, ale zábavu si mohou užít všechni. Stačí si umět hrát, neboť hra je základním prostředkem k poznání světa i sebe sama skrze vlastní smysly.

Tvůrčí výstava je dovršena teprve tím, že se divák se svou fantazií dotýká exponátů, vstupuje do nich, hraje si s nimi, a tím je dotváří. Cílem pořadatelů je prosadit fantazii, tvořivost a originální úhel pohledu do všedního života. Celý článek …

Výstava Vikýře Play: Dotýkejte se!

Vejce, Ondra Smeykal

Vejce, Ondra Smeykal

A také ja vřele doporučeno zkoumat, poslouchat, vnímat, cítit a tvořit. Právě dnes, na Den učitelů a shodou okolností také na Zelený čtvrtek 2013, zahájila v Malostranské besedě v Praze interaktivní výstava Vikýře Play.

Rozhodně si na ni udělejte čas. Vystoupáte do podkroví starobylého renesančního paláce, potěší vás tajemný prostor krásně zrekonstruované trámové půdy i úplně neznámé výhledy z oken na malostranské střechy. A pak už se zcela ztratíte v říši fantazie.

Zázračná camera obscura

S úžasem sledujete panoráma chrámu sv. Mikuláše, stojícího věžemi dolů díky principu camery obscury. U jeho horní hrany se hýbou rozmazané tečky, chodci křižující hluboko dole pod vámi Malostranské náměstí. Se zatajeným dechem držíte u ucha zvon, který k vám do podkroví nese zvuky kroků, cinkání tramvají a lomoz aut.

Co je camera obscura? Vysvětlení principu a obrázky najdete ve článku Camera obscura, dílo Satanovo. Také se dozvíte, proč jejího propagátora inkvizice málem upálila… Celý článek …

Pražská muzejní noc 2014 se blíží

Pražská muzejní noc 2014

foto: Facebook

Už v sobotu 14. června proběhne Pražská muzejní noc 2014. Brány muzeí a galerií se otevřou návštěvníkům od 19 do 01 hodiny. Co všechno můžete shlédnout?

Návštěvníci dostanou možnost prozkoumat kulturní dědictví metropole v  trochu jiném světle, než jsou zvyklí. Základní myšlenkou je dát lidem možnost navštívit muzea a  galerie v netradičním čase. Nebude chybět ani bohatý doprovodný program pro dospělé i děti.

Atraktivitu celé akce zaručuje nejen tajemná noční hodina, ale také vstupy a doprava zdarma. Výjimkou je Vyšehrad, kde zaplatíte symbolické vstupné 1 Kč. Celý článek …

Projeďte se nejstarším vagónem pražského metra!

prazske-metro-4

foto: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Máte k tomu výjimečnou možnost: Pražský dopravní podnik nabízí jednou měsíčně jízdu historickou soupravou metra. Musíte si ale počkat až do dubna, únor a březen už jsou vyprodané.

Prohlídka se koná dvakrát denně, a to vždy v sobotu od 10 a 14 hodin. Třívozová nebo pětivozová souprava pojme maximálně 90 cestujících. Obsazeny budou vždy pouze dva vozy. Celý program zabere přibližně dvě hodiny.

Ojedinělý zážitek, kdy se na chvíli budete moci vrátit do minulosti, připravila Hospodářská komora hlavního města Prahy. Celý článek …

Velikonoční výlety: Upleťte si tatar,
namalujte kraslici, vydejte se do labyrintu

velikonocni-prohlidky-loucen1

foto: zamekloucen.cz

Zatím to tak při pohledu z okna moc nevypadá: studený vichr prohání kapky deště a jarní toulky se zdají být v nedohlednu… Ale koncem týdne by se mělo vyčasit, a tak jsme pro vás vybrali tři úžasné tipy na rodinný velikonoční výlet.

Čeká vás spousta zážitků od písní folklórních souborů, přes velikonoční trhy, malování kraslic, pletení pomlázky, opékání kůzlat a řemeslné trhy.

Velikonoce můžete strávit třeba na loučeňském zámku, v jihočeské Třeboni nebo ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Ať už to bude v Čechách nebo na Moravě, určitě si velikonoční svátky roku 2015 užijete. Celý článek …

Farma Blaník: Pravé české venkovské Velikonoce

foto: Farma Blaník

foto: Farma Blaník

Opravdové Velikonoce zažijete na farmě Blaník pod stejnojmenným slavným kopcem. Na celý prodloužený víkend od 2. do 6.  dubna 2015 se sem můžete vydat za velikonočními zvyky, ale hlavně za novorozenými mláďátky.

Při rodinných Velikonocích na Farmě Blaník se naučíte plést pomlázku, malovat vajíčka nebo vyrobit velikonoční věnec. Zažijete hledání velikonoční nadílky a topení hořící Morany. Můžete také ochutnat lahodné velikonoční dobroty a užít si večerní lampiónový průvod.

Spousta zábavy a organizovaných her čeká především na děti. V nepříznivém počasí to budou atrakce v bývalé sýpce Celý článek …

Pálení čarodějnic v Praze: Kdy a kde?

Praha, pálení čarodějnic

foto: Wikimedia

Tajemná noc z 30. dubna na 1. května je vyhrazena magii, zázrakům a sexu. Její tradice se táhne až ke starým Keltům a jejich svátku Beltain.

Filipojakubská nebo také Valpuržina noc se v tento den slavila odpradávna. Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk, kdy se lidé scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Někde se také staví jako symbol jara májka.

Noc čarodějnic byla odjakživa pokládána za magickou. Původně se slavila o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé věřili, že se v tu dobu otevírají jeskyně, ve kterých jsou ukryty poklady. Celý článek …

Pražská muzejní noc 2015: Už dnes!

Pražská muzejní noc

foto: Pražská muzejní noc

V sobotu 13. června proběhne už 12. ročník Pražské muzejní noci. Konat se bude od 19 do 01 hodiny ranní. Vstup na akci je zdarma stejně jako doprava – s výjimkou NKP Vyšehrad, kde se platí symbolické vstupné 1 Kč.

Letos se do Pražské muzejní noci zapojí 48 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí v 80 objektech. Nováčky jsou Knihovna Akademie věd, 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze, Galerie Villa Pellé, Sdružení českých umělců grafiků HOLLAR, Muzeum historických nočníků a toalet, Pražská plynárenská s Plynárenským muzeem a České dráhy s unikátním Vládním salónkem na Hlavním nádraží.

I v roce 2015 zůstane Pražská muzejní noc věrná své základní myšlence, kterou je návštěva muzeí a  galeriínetradičním nočním čase a prozkoumání kulturního dědictví metropole v  trochu jiném světle. Nebude chybět ani bohatý doprovodný program. Celý článek …

Emil Holub v Náprstkově muzeu

Cestovatel Emil Holub

Cestovatel Emil Holub

Možná znáte ikonickou podobiznu cestovatele s typickou tropickou přilbou. Víte ale, jaký byl člověk? Tušíte, co všechno zažil? Ztroskotání, přepadení, okradení…

Příběh cestovatelské legendy Emila Holuba přiblíží výstava, která byla ve spolupráci s Ústavem dějin umění Akademie věd ČR právě otevřena v pražském Náprstkově muzeu.

Cestovatel nashromáždil během jedenáctiletého bádání v jižní Africe desetitisíce předmětů, lovil zvěř, zkoumal etnika, pozoroval přírodu… Celý článek …

Tipy pro chytré děti: Jak zabavit šprta o prázdninách

IQpark v Liberci

foto: IQpark Liberec

S nadcházejícími prázdninami mají rodiče velkou starost. Jak své ratolesti smysluplně zabavit – zejména když neholdují pobytům v přírodě, ale zato jsou zvídavé, rády objevují a bádají.

Pokud máte děti, kterým spolužáci jim říkají šprti, můžete zamířit do muzeí či na technicky zaměřené tábory, kde jdou věda a zábava ruku v ruce.

U některých expozic sice stále ještě můžete číst ono známé „Nedotýkejte se vystavených exponátů“. Naštěstí jsou i výstavy, kde se očekává pravý opak, a najdete je po celé ČR: v Praze, Brně, Liberci i v Pardubicích. Do Olomouce se zase můžete vydat na letní vzdělávací tábor. Celý článek …

Tip na super odpoledne: Kam na Den dětí v Praze?

praha-deti

foto: Praha levně

Láska. Bezbrannost. Naděje do budoucnosti… S dětmi se spjato mnoho představ. Obohacují život dospělých a dávají mu smysl. Tak neberte oslavy Dne dětí formálně, ale pořádně si ho užijte.

Letošní Den dětí připadá na neděli, ale slavit se bude už od pátku. nabízíme vám tipy na dny plné her, soutěží a vůbec zábavy, v mnoha případech zdarma. Důležitější je ovšem dobrá nálada a čas strávený společně s mámou a tátou.

A nezapomeňte ani na malý dáreček. Každá záminka, jak udělat svým dětem radost, je přece dobrá! Co nabízí den dětí v Praze? Celý článek …

Festival světla Signal 2014

Praha, festival světla Signal, The Pool, Jen Lewin Studio

foto: signalfestival.com

Už to vypuklo! Podruhé můžete vyrazit do pražských ulic na Festival světla Signal.

Magická světelná podívaná probíhá v nočních ulicích Prahy od čtvrtka 16. října a vrcholí právě o tomto víkendu. Představení jsou vždy od 19.00 do 24.00 hodin. Vstup je zdarma.

Loni akci navštívilo téměř čtvrt milionu diváků a setkala se s velkým ohlasem. Letos na na milovníky tajemného nočního kouzla a hry barev čeká více než 20 světelných instalací, 4 videomappingy a řada interaktivních projektů, takže je určitě na co se těšit. Celý článek …

Terakotová armáda obsadila Křižíkův pavilon!

terakotova-armada-vystava-praha-detail

foto: Praha levně

Ze tmy zní dusot koní a rachot kol, ozvěnou se rozléhá se pravidelný krok vojáků. Náhle světelný paprsek odhalí část vojska. Stojí nehybně, a přece máte neskutečný pocit, že jste v místnosti plné nebezpečných starodávných bojovníků…

Skoro to vypadá, že dýchají a při té představě běhá mráz po zádech. Jak málo stačí, aby doopravdy ožili!

Unikát UNESCO

Světová putovní výstava Terakotová armáda a první čínský císař, která zahájila minulý týden na pražském Výstavišti, opravdu stojí za zhlédnutí. Velkolepá expozice nabízí dosud nejrozsáhlejší rekonstrukci proslulého mauzolea prvního čínského císaře Čchina, které je považováno za osmý div světa.

Mauzoleum samotné leží poblíž čínského města Si-an. V roce 1974 ho objevili čirou náhodou farmáři při kopání studny. Spolu s Tutanchamónovou hrobkou je považováno za největší archeologický objev 20.století. Celý článek …

Nepromeškejte zajímavé akce v Praze!

Praha koncert

foto: Pixabay.com

Praha leží v srdci kontinentu, a tak je do ní blízko vlastně odevšad. Však sem také jezdí turisté nejen z Evropy, ale i z těch nejvzdálenějších koutů naší planety,aby obdivovali její historickou architekturu.

Stejně tak neopomenutelné jsou i kulturní a společenské akce, kterých metropole hostí nepřeberné množství. Na své si tak přijdou jak sportovní nadšenci, tak milovníci dobré hudby, výstav a galerií nebo třeba pochutin.

O kulturní vyžití svých obyvatel a návštěvníků se stověžatá chlouba naší země stará náramně. Nabízíme pár událostí, které by byla škoda promeškat. Celý článek …

Nejkrásnější české betlémy: Kam za nimi vyrazit?

Proboštův betlém, Třebechovice

Proboštův betlém, Třebechovice
foto: cs.wikipedia.org

Tradice betlémů je v Čechách a na Moravě velmi oblíbená. Nejstarší betlém byl vystaven už v roce 1560 v kostele sv. Klimenta na Starém městě Pražském, tedy něco přes 300 let poté, co sv. František z Assisi tuto tradici založil.

Tradice betlémů se váže k roku 1223 a k italské hoře Alverno, kde František z Assisi sloužil půlnoční mši. A při této příležitosti vznikl v blízké jeskyni i betlém, kde figuroval živý oslík a dokonce miminko.

Lidem se scéna zalíbila a začali ji napodobovat v malém: vyřezávanými figurkami.  V Českém království tento pěkný zvyk zavedli jezuité. Betlémy se staví na počátku adventu a těší diváky až do nového roku. Podívejte se na nejkrásnější betlémy v ČR! Celý článek …

Kam v Praze na půlnoční mši

foto: Praha levně

Slavnostní štědrovečerní půlnoční mše oslavuje narození Ježíše Krista. V Praze se tradičně koná v desítkách kostelů na Starém i Novém Městě a stejně tak tomu bude i letos.

Většina mší a koncertů v předvečer narození Páně se bude konat tradičně o půlnoci, jen vánoční vigilie určené pro rodiny s dětmi proběhnou už na Štědrý den odpoledne.

Kam tedy můžete jít v Praze v roce 2023 v centru na půlnoční mši? Celý článek …

Nejkrásnější betlémy v Praze: Kde je najdete?

Mohou být lecjaké: lipové, bukové, malované, slaměné, keramické, foukané ze skla, pečené z perníku či vizovického těsta, ale také z křišťálu nebo polodrahokamů.

Podívejte se s námi za nejkrásnějšími pražskými betlémy. Jesličky s Ježíškem najdete ve spoustě pražských kostelů, ať už je to kostel Panny Marii Vítězné (Pražské Jezulátko), katedrála sv. Víta na Hradčanech, klášterní kostel Panny Marie Andělské v sousedství Lorety (barokní kapucínský betlém), kostel Panny Marie před Týnem či kostel Panny Marií Sněžné. Celý článek …

Vánoce před 100 lety: Jak by se vám líbily?

Vánoce

foto: obrazkyzdarma.cz

Většina vánočních tradic, jak je známe dnes, má kořeny v 19. století, v době národního obrození. Tehdejší Vánoce se však od těch našich hodně lišily.

Nebylo zdaleka tolik peněz na utrácení, zato více víry a sounáležitosti. Lidé byli více závislí na sobě i na přírodě, a tak si navzájem prokazovali náklonnost a připomínali místo jednotlivce v běhu světa.

Jak probíhal Štědrý den rodiny s malými dětmi na přelomu 19. a 20. století? Celý článek …

Vánoční stromek původně odháněl duchy

foto: obrazkyzdarma.cz

foto: obrazkyzdarma.cz

Pro Čechy 21. století představuje zdobení vánočních stromků běžnou tradice, která tu byla snad odjakživa. To je ale omyl.

První historicky doložená zmínka o vánočním stromku, jak ho známe my, pochází z roku 1570 ze severoněmeckých Brém. První vánoční stromeček v Čechách ozdobil před svým zámečkem v Libni ředitel Stavovského divadla Johann Carl Liebich v roce 1812. Znal tuto tradici ze své rodné Mohuče a chtěl vzpomínkou na dětství potěšit české přátele. Celý článek …

Open House Praha podeváté

Centrum Bořislavka

Centrum Bořislavka

V pondělí 15. května byl zahájen doprovodný program 9. ročníku Open House Praha. O víkendu 20.-21. května se potom budete moci v rámci festivalu podívat zdarma do desítek běžně nepřístupných domů a prostorů.

Návštěvníky čeká 109 zdarma otevřených budov, mezi nimi například novorenesanční areál branického pivovaru, funkcionalistický palác Elektrických podniků, pobočka Komerční banky na Smíchově, City Empiria na Pakráci, moderní komplex Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT či chátrající skvost: Desfourský palác na Florenci. Celý článek …