foto: Praha levně
Jehličnaté a listnaté lesy prosvětlené slunnými pasekami, lesklé hladiny rybníků, neklidné potoční kaskády lemované bažinatými nivami, strmé skalky, na jaře kvetoucí rododendrony, na podzim záplava barevného listí – a za tím vším v pozadí pohádkový zámek.
Tak vypadá Průhonický park. Přirozený půvab mu dodávají průhledy na seskupení různých stromů, které ladí kompozičně i barevně a proměňují se podle roční doby.
Přestože Průhonický park leží už ve Středočeském kraji těsně za hranicemi metropole, byl přiřazen k historickému jádru Prahy jako součást unikátního souboru tvořícího památku UNESCO. Celý článek …
Jez u mostu v Černošicích
Vydejte se s námi na kole podél dvou řek, Vltavy a Berounky. Ujedete 30 kilometrů po rovině, převážně po asfaltu, kousek po zpevněných cestách, a až na pár stovek metrů mimo provoz. To vše v Praze a jejím blízkém okolí.
Uděláme si příjemný okruh po rovině, který je vhodný i pro rodiny s dětmi. Většinu cesty nás bude provázet lesklá stuha řeky. Rušným silnicím se vyhneme.
Zato budeme míjet spoustu kiosků, bufetů, cukráren a hospod, aby se děti mohly zastavit na zmrzlinu, mámy na kávu a tátové ne jedno orosené. Celý článek …
Krajina v okolí Máchova jezera
Plánujete delší pobyt v ČR? Pak si možná vyrazíte i na výlety za Prahu. V naší galerii vám nabízíme fotografie míst, kam vám cesta zabere hodinu jízdy autem.
Pojeďte na výlet do půvabného městečka Zubrnice, kde najdete muzeum železnice a selský skanzen, do Úštěku – podívat se na vzácný gotický dům, do Plaského kláštera, který stojí na dřevěných pilotech, jimiž protéká voda, nebo za typickými hrázděnými domky v Chlumu u Doks.
Většina z těchto míst leží ve Středočeském kraji nebo v krajích, které se středními Čechami sousedí. Najdete tam úžasnou přírodu, cenné architektonické památky, ale také podivuhodná a zvláštní místa, jejichž atmosféra či historie vám přiblíží Čechy, jejich myšlení a cítění. Celý článek …
foto: cs.wikimedia.org
Když se řeknou Velhartice, nejspíš si vzpomenete na nerudovské verše, kdy Karel IV. a jeho komorník Bušek filozofují nad vinnou révou o povaze českého lidu.
Nedaleko tohoto hradu ovšem leží hřbitov, který určitě znáte také. Pochází z roku 1373 a inspiroval Karla Jaromíra Erbena k napsání balady Svatební košile:
„Hoj, má panenko, tu jsme již! Nic, má panenko, nevidíš?“
„Ach proboha! Ten kostel snad?“
„To není kostel, to můj hrad!“
„Ten hřbitov – a těch křížů řad?“
„To nejsou kříže, to můj sad…“
Pamatujete? Tak přesně o něm je řeč. Stojí v polích kousek od Velhartic a byl zasvěcen sv. Máří Magdaleně. Celý článek …
foto: Praha levně
Odbočíte z hlavní silnice směrem na jih a dojedete až do Prášil. Dál už je jen hranice s Německem. Tady, skoro na konci světa, nebo alespoň Čech, leží prosperující vesnička se spoustou restaurací a hospůdek, cukrárnou, lanovým parkem a archeoparkem.
Zahnete doprava do kopce a nejspíš minete – nebo aspoň nebudete věřit svým očím, jako zpočátku my. Možná se začnete proklínat, že jste uvěřili tomu, že v Prášilech najdete zámeček, kde se dá ubytovat…
Ale on tam opravdu je. Skrývá se pod oprýskanou omítkou, která z něj na první pohled dělá ruinu. Stačí však překonat prvotní úlek, a budete dočista okouzleni. Celý článek …
foto: cs.wikimedia.org
Prokletý. Magický. Pekelný. Tak mu říkají. Stačí se zvenku podívat, a hned je jasné, že někoho chrání. Jenže koho? Nás…
Uzavřená čtvercová dispozice připomíná spíš kasárna než sídlo rozmařilé šlechty. Je cílem obrana proti dobytí zvenku, nebo hrad naopak střeží, aby se něco zevnitř nedostalo ven? Něco strašného…
Karel Hynek Mácha psal o Housce jako o bráně pekelné. Spekulace, že je vstupem do jiné dimenze nabídli Aleš Česal a Milan Doležal, redaktoři časopisu Fantastická fakta. Podle nich stojí v místě bez strategického významu, v pusté krajině bez vody. Poblíž nevedla zemská stezka ani hranice. Neexistuje důvod, proč by měl hrad být zbudován. Navíc je obrana zaměřena spíš proti vnitřnímu nepříteli. Celý článek …
Zámek Červená Lhota
Nádherných míst, kam se filmaři rádi vracejí, je v Čechách spousta. Patří k nim hrady a zámky, ale také roubené statky, bizarní skály nebo zapadlé vesničky.
Sbalte děti a pojďte se s námi vydat na na výlety tam, kde se točily pohádky! V některých zámcích a hradech (Ploskovice, Průhonice, Křivoklát, Bouzov), ale třeba také na typickém hrázděném Kopicově statku nebo ve vesničkách Veselý Kopec a Kvilda vznikají filmy jako na běžícím filmovém pásu
Nejvíce jich najdete ve středních a jižních Čechách, ale nějakou zajímavou filmovou lokalitou se může pochlubit každý český kraj. A jako bonus nabízíme i dvě proslavené filmařské lokality moravské. Celý článek …
foto: roseta-pension.cz
Tentokrát vyrazíme až na samý konec Čech, ke slovenským hranicím. Naším cílem je vesnička Radějov na úpatí Bílých Karpat. Až budete sedět se sklenkou vína obklopeni záplavou tisíců růží, nebude vám Praha vůbec chybět.
A vlastně se hned tak ani vracet nemusíte. Malé rodinné vinařství Mrkvovi je součástí penzionu Roseta, k němuž patří i stylová restaurace, takže o vaše potřeby bude postaráno po všech stránkách.
Nezaměnitelný ráz dává pensionu zahrada s rozáriem, které se honosí sbírkou okolo 2000 růží. Majitel penzionu František Mrkva je totiž jejich vyhlášeným pěstitelem. Celý článek …
Penzion U Uhlířů
foto: Praha levně
Ve vesnici Kryštofovo údolí žijí jen dvě stovky lidí, proudí sem však zástupy turistů. Obec má totiž vlastní orloj a muzeum betlémů. Kousek za ní pak přemosťuje údolí nad říčkou Rokytkou jeden z nejromantičtějších a nejvyšších viaduktů v ČR.
Pokud do Kryštofova údolí zavítáte, objednejte se předem v penzionu U Uhlířů, kde vám upečou voňavou svatomartinskou husu. Tento zlatý bod jídelního lístku je pýchou pana majitele, který sám a s láskou pečeni pro hosty porcuje.
Vesnička Kryštofovo údolí se nenápadně tulí u řeky Nisy. Je dobře schovaná mezi kopci, takže v ní za neklidných dob nacházeli útočiště uprchlíci před válkami, ať už husitskými, nebo třicetiletou. Celý článek …
Zámek Hluboká
foto: zamek-hluboka.eu
Podívejte se s námi na místa, kde se činily filmové štáby a kam se rády vracejí. Schválně, jestli je na fotkách poznáte. A kdyby ne, můžete si na ně udělat na jaře pěkný výlet – na místě samotném se určitě rozpomenete.
Hluboká: zámek pyšné Krasomily
Jihočeský zámek Hluboká stál u zrodu pohádky Potrestaná pýcha (Pyšná princezna). Ta se točila také v nedaleké Třeboni a vesničce Ounuzi, ale i v severních Čechách: v Dolském mlýně (tady uprchlíci mleli mouku se stařečkem a stařenkou), Huntířově, Jetřichovicích, Všemilech (dům ševce), Kamenickém Šenově, na sadu v Mysleticích, u Panské skály (čedičové varhany, kde se uprchlíci skrývají před královskými zvědy) a na zámku Telč. Celý článek …
foto: Dvůr Hoffmeister
Vraťte se s námi na chvilku do starých dobrých časů, kdy selský dvůr dýchal klidem, lidé k sobě měli úctu a z kuchyně to opravdu vonělo.
Vyjeďte si s námi kousek za Prahu, do Dvora Hoffmeister ve středočeských Čičovicích. Nebudete litovat.
Velkoryse zrekonstruované prostory staré usedlosti pamatují solidní první republiku. Některé zdi jsou staré dvě stě let a kameny v nich pocházejí ze stejných lomů, které zásobovaly stavbu hradu Okoř. Celý článek …
foto: cs.wikimedia.org
Syrová gotika vepsala do kamene vášeň i víru a možná také něco navíc. Místo klenebních oblouků hledíte do oblak, místo rudého věčného světla osvětluje chrámovou loď bledý měsíc. Z kůru nezní dunění varhan a chorál věřících, ale volání sýčka doprovázené kvílením větru…
Jsou to jen trosky: obvodové zdi svírají půvabný, ale nepěstěný rajský dvůr a mohutné průčelí s působivým vstupním portálem. Kolik pozitivní energie se však ve zbořeném klášteře skrývá!
Klášter Rosa Coeli neboli Růže nebes v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince přímo magicky. Je až s podivem, jak dokážou trochu těžkopádné zdi z dob rané gotiky zlepšit náladu! Psychotronikové sem jezdí dobíjet energii, cítí ji i básníci. Moravský bard Jan Skácel o klášteru napsal: „Na celém světě není tolik ticha, jako když sněží v Dolních Kounicích a probořenou střechou katedrály snáší se k zemi bílý sníh.“ Celý článek …
Šumava je jedním z nejstarších pohoří Evropy, zrodila se ještě před prvohorami. Keltové jí dali jméno Gabreta, neboli Pohoří kozorohů. Jméno Šumava pak pochází ze 16. století a má základ v praslovanském slova šuma, což znamená hustý les.
Vchynicko-tetovský kanál, studánka
Průzračné a kamenité horské říčky, které se divoce valí ke zlatonosné řece Otavě, tajemná jezera ledovcového původu i zrádná rašeliniště – to vše dělá z tohoto pohoří vzácný kout, který si vysloužil ochrannou známku Biosférická rezervace UNESCO.
Velká část pohoří je chráněným územím: Národní park Šumava, Národní park Bavorský les (na německé straně) a Chráněná krajinná oblast Šumava tvoří dohromady plochu o rozloze přes 900 km², což představuje jeden z nejrozsáhlejších národních parků Evropy. A také jeden z nejkrásnějších.
A také jeden z nejkrásnějších. Nic na tom nemění ani holiny po těžbě lesního porostu poškozeného kůrovcem, ani spory o to, jak s tímto zákeřným broukem bojovat. Celý článek …
foto: Harfa Sport
Naučit dítě jezdit na kole vůbec není snadné. Pořád je to ale jednodušší, než ho připravit na skutečný provoz ve městě či dokonce po silnici mimo město.
Řízení, šlapání a rovnováha představují technický základ, ale zdaleka nestačí. Hlavní je motivace. Jestliže dítě cyklistika nebaví, nemá smysl jej do sedla nutit. Pokud jezdit chce, máte skoro vyhráno. Jak na to?
Před výletem na hřiště!
Dítě se nejvíce učí odkoukáním. Daleko účinnější než vysvětlovat je, když mu jdou rodiče příkladem. Celý článek …
foto: Praha levně
Přestože Kutná Hora patří k českým místům, zapsaným na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, nemusíte se bát davů lidí.
Stačí zatoulat se kousek od hlavní turistické trasy, a rázem se ocitnete o pár století zpátky. Zatímco v okolí chrámu sv. Barbory a sedlecké kostnicí proudí turisté, stačí popojít jen pár desítek metrů vedle a ocitnete v ospalém městečku, které dýchá středověkem.
Co byste si v něm určitě neměli nechat ujít a kde se dobře najíte? Poradíme vám z vlastní zkušenosti… Celý článek …
Cesta podél Počernického rybníka
Osedlejte svůj bicykl a vydejte se s námi za nejstaršími a nejkrásnějšími stromy v Praze a jejím blízkém okolí. Trasa povede z céčka na céčko – vyrazíte z konečné metra C Letňany a dojedete na konečnou metra C Háje.
Přesně tak jsme to udělali minulý týden my, inspirováni článkem na iDnes. Vyrazili jsme z Letňan přes Kbely, Vinoř, Satalice, Kyje, Hostavice, Dolní Počernice, Dubeč, Uhříněves, Pitkovice a Křeslice a dojeli až na Háje.
Trasa využívala značené cyklostezky, klidnější silnice a zpevněné cesty. Měřila 40 kilometrů a míjela 58 památných stromů. Celý článek …
foto: Praha levně
Velká Amerika. Malá Amerika. Mexiko. Vápencové lomy poblíž obce Mořina v Českém krasu nemají ta jména bezdůvodně. Když stojíte na jejich hraně, rázem jako byste se přenesli tisíce kilometrů přes Pacifik na jiný kontinent.
Celou soustavu jámových vápencových lomů propojují podzemní štoly a je majetkem důlní společnosti Lomy Mořina. A ta si je dobře střeží, protože zdaleka nejsou vytěžené. Do lomů je trvale zakázaný vstup pod pokutou až 15 000 Kč.
Můžete však do nich nahlédnout díky občanskému sdružení Hagen-Mořina, jehož členové nabízejí oficiální, průvodcované a bezpečné prohlídky podzemím. Celý článek …
Helfštýn ve filmu Janek a Anežka
foto: janekaanezka.cz
Tento moravský krásný hrad rozhodně neleží hned za Prahou, nicméně pokud hodláte cestovat po ČR, vyplatí se vám na něj vypravit. Leží u Lipníka nad Bečvou, což je z metropole asi tři hodiny jízdy autem.
Helfštýn patří k největším a také nejzachovalejším hradům na území ČR. Hradební zdi má úplně nejdelší ze všech. Nejzajímavější na něm však je už tradiční setkání uměleckých kovářů Hefaiston.
Jde o mezinárodní akci, která se každoročně koná přímo na hradě. V jejím rámci vznikají pod rukama mistrů černého řemesla originální kované plastiky. Ty v zimě odpočívají v depozitářích, přes léto jsou ale umístěny v areálu hradu a propůjčují mu nezaměnitelný ráz. Celý článek …
Zámecký areál Lednice-Valtice není z Prahy úplně po ruce, jízda autem tam trvá dvě a půl hodiny. Investovaný čas se vám však rozhodně vyplatí. Vůbec to není náhoda, že má tento kraj čestné místo na seznamu památek UNESCO.
Umělá zřícenina Janohrad
foto: lednicko-valticky-areal.cz
Majestátní zámky obklopené nádhernými zahradami, zvlněné zlatavé lány a zelenavé lesy, rybníky, jejichž třpytivé hladiny jsou posety lekníny, cizokrajné stavby, určující ráz podivuhodné, kultivované krajiny. Prostě malý soukromý ráj v srdci Evropy.
Lidé osídlili poněkud chladné údolí u řeky Dyje už před čtyřmi tisíci lety. Z počátku 13. století pak existuje první písemná zmínka, podle které vlastnil místní tvrz rod Sirotků.
Po něm se zde zabydleli Lichtenštejnové, kteří valnou část majetku získali v exekucích českého panstva po Bílé hoře. Vlastenci to zrovna nebyli, ale budiž jim po právu uznáno, že s nepříliš čestně získaným majetkem uměli skvěle hospodařit a okolní krajinu zvelebili. Celý článek …
foto: Laďka Tahovská
Jsou na Šumavě zapomenutá místa, kde všechno chátrá. Vesnice Prášily v samém srdci národního parku však vzkvétá.
Pokud chcete sbírat houby, milujete turistiku, fandíte horským kolům nebo si jen tak rádi posedíte v křišťálovém vzduchu na terase příjemné hospůdky, jste tu správně. Ubytovat se můžete na místním zámečku, a pak už jen stačí poznávat krásy okolí.
Příroda i památky
Začít můžete v místním rozestavěném archeoparku, či si protáhnout tělo na lanové opičí dráze. Pěkný výlet je k nedalekému Prášilskému jezeru nebo do Dobré Vody, kde najdete kostel sv. Vintíře s unikátním skleněným oltářem. Celý článek …
foto: Praha levně
Rybář Martin Lacina ví o rybách snad všechno: jak žijí ve volné přírodě, jak je chovat, jak se připravují na talíř. Však se o ně také zajímá od svých pěti let.
Kromě úspěšného chovu v rodinných sádkách se nově vrhl také do podnikání v pohostinství. Přímo na břehu řeky Berounky si otevřel stylovou hospůdku U zlatý rybky.
Pokud budete mít cestu kolem, uděláte velkou chybu, když se v ní nezastavíte. Celý článek …
foto: commons.wikimedia.org
Jana Aloise Ulricha, který na přelomu 18. a 19. století spravoval zámecký velkostatek ve Žďáru nad Sázavou, uznaly úřady oficiálně za nemrtvého. Dokonce poslaly kata, aby jeho ostatky sťal. Čím žďárský správce c. k. (císařsko-královské) oficiály tak vyděsil?
Neměl to lehké, vážený Jan Alois Ulrich… Napoleon udělal z Evropy jedno velké bojiště a bylo třeba zásobovat procházející vojska. Správce Ulrich byl ovšem přísný na poddané a proslul krutými výslechy vojenských sběhů. Zkrátka a dobře – místní ho z mnoha dobrých důvodů rádi neměli. Když v roce 1817 zemřel na tyfus, nikdo neplakal. Celý článek …
U kočky za komínem se totiž jmenuje půvabný vesnický statek v Netvořicích, ležících necelých 40 km jižně od Prahy. Překvapí vás osobitým kouzlem starých časů, kdy čestně daný slib slib měl váhu a slovo platnost.
Co vás tam čeká? „Útulné, přátelské prostředí, vlídné jednání a vstřícnost. Zároveň se návštěvníku nabízí možnost zajímavě zde stráviti volný čas návštěvou Muzejíčka smaltu, nakoupiti řemeslné české zboží v našem obchůdku, nakouknouti do stylového vetešnictví plného různých starobylostí a též se občerstviti v naší kavárničce,“ láká paní domácí. Neslibuje marně – občerstvení sice neposkytuje široký výběr, jde však o domácí pochutiny, nad kterými srdce zaplesá.
„Těm, kterým se zde natolik zalíbí, že líto je jim odejíti, pak nabízíme přespání na půdě za komínem v kočičích postýlkách, nebo v Babiččině malovaném pokojíčku, kde na něj dohlédnou stařičtí medvědi. Večer jest návštěvníku možno poseděti u ohníčku a péci sobě klobásku od místního vyhlášeného řezníka,“ dodává paní domácí. Půdy se nemusíte bát – čeká vás starosvětsky vybavená, dřevem obožená místnost s podkrovními trámy a úžasnou atmosférou. Celý článek …
foto: commons.wikimedia.org
Poutní kostel zasvěcený sv. Janu Nepomuckému na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou zaujme na první pohled zvláštní dispozicí. Architekt si při rýsování složitého půdorysu vystačil s pouhým kružítkem a číslem pět.
Tato krásná památka UNESCO přímo přetéká barokními symboly, ať už čísly nebo tvary. A k tomu nabízí úžasná zákoutí a láká pověstí o nejznámějším českém nemrtvém, zlém správci Janu Aloisi Ulrichovi, který nenašel klid ani v hrobě.
Více o něm se dozvíte ve článku Zelená hora: Kde skončil nejslavnější český nemrtvý? Celý článek …
foto: Zdeněk Novák
Malá východočeská vesnice Kuks se pyšní sbírkou soch, které se jen tak něco nevyrovná. Místní částečně zachovalé barokní lázně a špitál totiž vyzdobil plastikami slavný Matyáš Bernard Braun.
Unikátní galerie pod širým nebem čítá desítky působivých soch v nadživotní velikosti z let 1715-1718. Dlouhou terasu před špitálem zdobí řady alegorií: dvanáct Ctností na východě a jako protiváha dvanáct Neřestí na západě, oddělených sochou Víry uprostřed. Další cenné sochy jsou pak rozmístěny v barokní zahradě a v lese u nedaleké vsi Žireč.
Jak se dostanete do Kuksu?
Autobusem i vlakem je doprava dost komplikovaná, museli byste minimálně dvakrát přestupovat. Nejlepší bude, když vyrazíte autem po dálnici D11 na Hradec Králové a pak ještě kousek za něj. Celkem 140 km vám zabere něco málo přes hodinu a půl. Celý článek …
foto: zamekloucen.cz
Zatím to tak při pohledu z okna moc nevypadá: studený vichr prohání kapky deště a jarní toulky se zdají být v nedohlednu… Ale koncem týdne by se mělo vyčasit, a tak jsme pro vás vybrali tři úžasné tipy na rodinný velikonoční výlet.
Čeká vás spousta zážitků od písní folklórních souborů, přes velikonoční trhy, malování kraslic, pletení pomlázky, opékání kůzlat a řemeslné trhy.
Velikonoce můžete strávit třeba na loučeňském zámku, v jihočeské Třeboni nebo ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Ať už to bude v Čechách nebo na Moravě, určitě si velikonoční svátky roku 2015 užijete. Celý článek …
foto: Farma Blaník
Opravdové Velikonoce zažijete na farmě Blaník pod stejnojmenným slavným kopcem. Na celý prodloužený víkend od 2. do 6. dubna 2015 se sem můžete vydat za velikonočními zvyky, ale hlavně za novorozenými mláďátky.
Při rodinných Velikonocích na Farmě Blaník se naučíte plést pomlázku, malovat vajíčka nebo vyrobit velikonoční věnec. Zažijete hledání velikonoční nadílky a topení hořící Morany. Můžete také ochutnat lahodné velikonoční dobroty a užít si večerní lampiónový průvod.
Spousta zábavy a organizovaných her čeká především na děti. V nepříznivém počasí to budou atrakce v bývalé sýpce Celý článek …
foto: IQpark Liberec
S nadcházejícími prázdninami mají rodiče velkou starost. Jak své ratolesti smysluplně zabavit – zejména když neholdují pobytům v přírodě, ale zato jsou zvídavé, rády objevují a bádají.
Pokud máte děti, kterým spolužáci jim říkají šprti, můžete zamířit do muzeí či na technicky zaměřené tábory, kde jdou věda a zábava ruku v ruce.
U některých expozic sice stále ještě můžete číst ono známé „Nedotýkejte se vystavených exponátů“. Naštěstí jsou i výstavy, kde se očekává pravý opak, a najdete je po celé ČR: v Praze, Brně, Liberci i v Pardubicích. Do Olomouce se zase můžete vydat na letní vzdělávací tábor. Celý článek …
Proboštův betlém, Třebechovice
foto: cs.wikipedia.org
Tradice betlémů je v Čechách a na Moravě velmi oblíbená. Nejstarší betlém byl vystaven už v roce 1560 v kostele sv. Klimenta na Starém městě Pražském, tedy něco přes 300 let poté, co sv. František z Assisi tuto tradici založil.
Tradice betlémů se váže k roku 1223 a k italské hoře Alverno, kde František z Assisi sloužil půlnoční mši. A při této příležitosti vznikl v blízké jeskyni i betlém, kde figuroval živý oslík a dokonce miminko.
Lidem se scéna zalíbila a začali ji napodobovat v malém: vyřezávanými figurkami. V Českém království tento pěkný zvyk zavedli jezuité. Betlémy se staví na počátku adventu a těší diváky až do nového roku. Podívejte se na nejkrásnější betlémy v ČR! Celý článek …