Praha: Radějov: vinná degustace v růžích

Radějov: vinná degustace v růžích

Vinařství Mrkvovi

foto: roseta-pension.cz

Tentokrát vyrazíme až na samý konec Čech, ke slovenským hranicím. Naším cílem je vesnička Radějov na úpatí Bílých Karpat. Až budete sedět se sklenkou vína obklopeni záplavou tisíců růží, nebude vám Praha vůbec chybět.

A vlastně se hned tak ani vracet nemusíte. Malé rodinné vinařství Mrkvovi je součástí penzionu Roseta, k němuž patří i stylová restaurace, takže o vaše potřeby bude postaráno po všech stránkách.

Nezaměnitelný ráz dává pensionu zahrada s rozáriem, které se honosí sbírkou okolo 2000 růží. Majitel penzionu František Mrkva je totiž jejich vyhlášeným pěstitelem.

Večery v růžové zahradě

Růže si můžete v penzionu koupit, můžete se poradit o jejich pěstování, zúčastnit se odborných besed i praktických ukázek. Nejlepší je však užít si profesionální degustaci vína v podání syna Ladislava, který ještě donedávna pracoval jako technolog ve firmě Žerotín. Dnes se už vinařský inženýr věnuje vlastní produkci. Jeho specialitou je mimo jiné sabráž neboli sekání sektů, kdy se hrdlo láhve otevírá useknutím šavlí.

Základ produkce vinařství Mrkvovi tvoří kvalitní vinice z podhůří Bílých Karpat. Místní půdní a klimatické podmínky dodávají hroznům nezaměnitelný aromatický a chuťový charakter, typický pro mikroregion Strážnicko. Složení odrůd odpovídá charakteru oblasti. Patří k nim zejména vynikající bílá vína Rulanda, Sauvignon a Hibernal. „Filosofií našeho vinařství je výroba vysoce kvalitních vín s jiskrností místního terroir,“ konstatuje Ladislav Mrkva.

Kromě degustačních prostor má vinařství i vlastní sklepy, lisovnu i sklady. Hrozny se zpracovávají za přítomnosti hostů, kteří se mohou zapojit do vinobraní, případně se naučit znalecky degustovat. Na voňavé večery v rozkvetlém rosáriu, kdy se spojuje do harmonického celku ušlechtilý nápoj a královské květy, jen tak nezapomenete.

Podívejte se, jak to ve vinařském penzionu obklopeném růžemi vypadá:

Kamenný penzion Roseta

Máte štěstí, že po velkorysé ochutnávce je to do čerstvě povlečené postele je pár kroků. Stylový rodinný pension Roseta nabízí šest útulných pokojů (sprcha, WC, TV, SAT, internet) a posezení ve vinárně a restauraci uvnitř i venku. Rodiny s dětmi, ale i firmy zde najdou veškeré zázemí včetně školicích prostor s technickým vybavením. V altánu obklopeném růžovou zahradou se potom konají svatební obřady.

Samotná obec Radějov představuje ideální výchozí bod pro turisty, cyklisty, houbaře a rybáře. Je vstupní branou do biosférické rezervace UNESCO, známé bohatou květenou i zajímavou faunou. Leží na okraji lesního horského pásma Bílých Karpat v údolí tvořeném potokem Radějovkou. Do jejího katastru patří daňčí obora a přírodní rezervace Kútky. Vydat se můžete i na rozhlednu Travičná směrem ke Tvarožné Lhotě. V penzionu vám zprostředkují o návštěvu lidových řemeslníků v okolí. V zimě si pak můžete zalyžovat v nedalekém skiareálu Štěpničky. A pokud vám vyjde termín na začátku července, určitě si užijete ochutnávkovou akci Víno v růžích za doprovodu cimbálové muziky.

Dvoulůžkový pokoj se snídaní vyjde na 950 Kč. Restaurace je v provozu od března do října, otevírací doba od 8 hodin do konce podle přání zákazníků. To není fráze, nýbrž na vlastní kůži ověřená zkušenost! Není divu, že pro velký zájem bývá často zadáno, zejména o víkendech. Proto se raději o volných místech informujte předem.

Jak se dostanete do Radějova

autem: po dálnici od Brna, Prahy, Bratislavy, sjezd u Břeclavi směr Hodonín, Strážnice, ve Strážnici odbočit směr Radějov
vlakem: do Strážnice, odtud autobusem do Radějova
autobusem: Do Strážnice, odtud do Radějova

Kontakt pension a restaurace Roseta
tel/fax: +420 518 337 010
e-mail: roseta@mybox.cz

Kontakt vinařství Mrkvovi
tel: +420 725 438 599
e-mail: vinoroseta@seznam.cz

zdroj a foto: roseta-pension.cz

Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář