Praha: Pražská koupaliště právě teď: Kde je nejčistší voda?

Pražská koupaliště právě teď: Kde je nejčistší voda?

koupaliště Biotop Radotín

foto: Biotop Radotín / Facebook

Potřebujete při plavání okolo sebe místo? Nesnášíte, když je na pláži hlava na hlavě? Dáváte přednost sportovnímu vyžití, zázemí pro děti, nebo dobrému jídlu?

Pro každého z vás máme ten správný tip na letní koupání v Praze – od přírodních vodních nádrží s travnatými břehy nebo písčitými plážemi po venkovní bazény s dřevěnými terasami na opalování.

Všude je zatím voda v hygienické normě (i když v Hostivařské přehradě už jen tak tak), což se ale může každým dnem změnit.Naše informace jsou datovány dnem 17. 7. 2015. Aktuální informace najdete na stránkách hygienické stanice hlavního města Prahy.

Kam se vypravíte koupat? Nabízíme vám koupání v přírodě i v čistotě bazénu, můžete vybírat.

Biotop Radotín

Horká novinka loňského léta, půvabné přírodní koupaliště založené na principu biotopu, vyrostla na místě bývalé čističky odpadních vod v Radotíně. Bazén ve tvaru nepravidelného oválu tvoří uzavřený okruh vody oddělený fóliemi od okolního prostředí. Nádrž má rozměry přibližně 62 × 75 m, koupací část má proměnlivou hloubku od 40 cm do 1,2 m pro neplavce a maximálně 3,25 m v plavecké části.

Čistota vody je udržována bez chemie díky vodním rostlinám a přírodním ekosystémům ve filtračních lagunách propojených cirkulačním systémem. Filtruje se přes křemité písky a oblázky.

Místní stánek s občerstvením nabízí klasiku: párky, klobásy, steaky, (nejen) desítku Staropramen (25 Kč), ale i ovocná piva, nealko, čaj a kafe. Areálové parkoviště určitě nepokryje všechny požadavky na parkování, auto však můžete nechat v docházkové vzdálenosti 10 minut u sportovní haly Radotín a nebo u bistra U Ondřeje.

Provozní doba: všední dny 10 – 20 hod., víkendy 9 – 20 hod.
Vstupné: dospělí 80 Kč, děti do 140 cm 40 Kč, rodinné 2+2 160 Kč
Doprava: vlak (stanice Praha – Radotín), autobusy 120, 244, 245, 255, 309 (stanice Nádraží Radotín)
Čistota vody: voda vhodná ke koupání
Více informací: biotopradotin.cz

Koupaliště TJ Čakovice

Praha, koupaliště Čakovice

foto: Facebook / Koupaliště Čakovice

Venkovní koupaliště v Čakovicích v Praze 9 nabízí dva padesátimetrové bazény. Ten mělčí s brouzdalištěm je určen dětem. Vede do něj tobogán dlouhý 46 metrů. Druhý bazén je určen pro plavce, i když v méně hluboké části člověk stačí. Maximální hloubku má 2,5 m. Koupaliště má vlastní úpravnu vody, jejíž kvalita je průběžně monitorována.

K opalování slouží travnatá plocha. Starší lidé přivítají možnost posedět si na lavičkách ve stínu vzrostlých stromů, maminky s batolaty si oblíbily mělká brouzdaliště kolem bazénů. K občerstvení slouží prodejní stánky s klasickou nabídkou.

Provozní doba: denně 9 – 19 hodin
Vstupné: dospělí 80 Kč, děti do 15 let 50 Kč, rodinné vstupné 2+2 200 Kč
Doprava: autobusy 158 a 140 (zastávka Ke stadiónu)
Čistota vody: voda vhodná ke koupání
Více informací: cakosport.eu

Koupaliště Petynka

Praha, koupaliště Petynka

foto: Facebook / Koupaliště Petynka

Areál Petynka v Praze 6 nabízí dva bazény: padesátku pro dospělé a brouzdaliště pro děti. Třetím malým bazénkem je zakončen dojezd tobogánu. K zázemí koupaliště patří sprchy a šatny, hřiště na beach volejbal, hřiště na nohejbal a dětské hřiště s trampolínou, dále dva stoly na ping-pong, travnatá střešní pláž a dřevěná terasa na opalování. Zahrát si můžete i minigolf nebo vyzkoušet aquazorbing. Kromě hlavního občerstvení je možné využít bar u bazénu.

Provozní doba: všední dny do 15.8. 7 – 21 hodin, po 15.8. 7 – 20 hodin
Vstupné: dospělí 150 Kč, děti do 140 cm 80 Kč, rodinné 1+1 180 Kč, hodinové 50 Kč
Doprava: autobusy 108, 174, 180, 217 (zastávka Hládkov), tramvaje 1, 2, 18 (zastávka Sibeliova), 22,25 (zastávka Malovanka )
Čistota vody: voda vhodná ke koupání
Více informací: koupalistepetynka.cz

Přírodní koupaliště Džbán

Vodní nádrž Džbán na Litovicko-Šáreckém potoce v Praze 6 se plochou i délkou 0,8 km řadí na druhé místo mezi pražskými přírodními koupališti hned po Hostivařské přehradě. Maximální hloubka je 7,5 m.

Koupaliště je placené, hlavní vstup od kempu. Dá koupat i na druhé straně nádrže mimo placenou zónu, kde je menší, neupravená pláž. Nádrž má štěrkové dno, travnaté pláže a pozvolný vstup do vody. V roce 2008 byla odbahněná.

K vybavení patří WC, vnitřní sprchy s pitnou vodou, převlékací kabiny, občerstvení, půjčovna loděk, nudistická pláž a volejbalové hřiště. Jako jedno z mála koupališť v Praze má vyhrazenu část pláže pro návštěvníky s pejsky. Parkování před koupalištěm je zdarma.

Provozní doba: denně 9 – 19 hodin
Vstupné: dospělí 50 Kč, děti do 140 cm zdarma, pondělky vstup zdarma
Doprava: autobusem 179 nebo na konečnou tramvají 20, 26 (Divoká Šárka) a pěšky kolem restaurace McDonald´s asi 10 minut po červené turistické značce.
Čistota vody: voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi
Více informací: koupalistedzban.cz

Hostivařská přehrada

Největší pražské přírodní koupaliště leží v Hostivařském lesoparku na rozhraní Prahy 10 a 15. Areál má dva vchody: hlavní z Hostivaře, vedlejší na nudistickou pláž z Petrovic. Nabízí dvě hřiště na beach volejbal, tenisový kurt s betonovým povrchem, multifunkční kurt na tenis, nohejbal a streetball, dětské hřiště a troje ruské kuželky. Nechybí ani půjčovna loděk a lehátek či stánky s občerstvením, restaurace se zastřešenou velkou zahrádkou a koktejlový bar.

Naproti písečné pláži se rozprostírají rozsáhlé travnaté plochy a dále pokračuje cesta na nudistickou pláž. Dá koupat i na druhé straně nádrže mimo placenou zónu.

Přehrada prošla v letech 2010 a 2011 kompletním odbahněním. Co možná nevíte – na jejím dně je skryto původní koupaliště z 50. let, z doby, kdy potok Botič ještě nebyl přehrazen, a také tzv. Mouchův mlýn. Díky hloubce až 12 m dorůstají zdejší ryby pořádné velikosti: u dna se prohánějí patnáctikiloví kapři a bílí amuři, ale také třicetikiloví tolstolobikové a padesátikiloví sumci. V současné době je v přehradě snížená hladina vody jako opatření proti povodním.

Provozní doba: denně 9 – 20 hod.
Vstupné: dospělí 80 Kč, děti do 140 cm 50 Kč, rodinné 2+2 200 Kč
Doprava: autobusy 175, 177, 506, 609 (zastávka Selská – hlavní pláž), autobusy 122, 125, 135, 165, 170, 203, 213, 505 (zastávka Jižní Město – nudistická pláž)
Čistota vody: voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi
Více informací: hostivarskaprehrada.cz

Žluté lázně

Přírodní rekreační areál Žluté lázně na břehu řeky Vltavy v Praze 4 je spíš sportoviště, nicméně koupat se tam můžete také – pokud najdete odvahu vlézt do Vltavy. Slavná historie Žlutých lázní trvá už více než sto let. Chodil sem hrát nohejbal slavný česko-rakouský fotbalista Pepi Bican, opalovala se zde herečka Olga Schoberová. Opalovat se můžete i vy – na písečné nebo travnaté pláži.

Praha, Žluté lázně

foto: Facebook / Žluté lázně

Také kulinářské vyžití je perfektní, návštěvníci mají k dispozici občerstvení na pivních terasách, v pizzerii, barech nebo v tančírně.

Děti se vyřádí v bazénku s brouzdalištěm a na šlapadlech v mělké laguně. Na jejich hřišti nechybí dřevěné prolézačky, houpačky, pirátská loď a pískoviště. Po celé léto probíhá zábavný program, výtvarné dílničky a příměstské tábory. Ve sprchovém zázemí nechybí přebalovací pult pro nejmenší.

Zdaleka nejzajímavější je ovšem v lázních sportovní vyžití. V areálu najdete pět špičkových beach volejbalových kurtů, na kterých by se dala pořádat i olympiáda, antukový kurt na nohejbal či volejbal, dva stoly na ping-pong, fotbalovou klec na písčitém povrchu a osm hřišť na pétanque.

Kromě klasické půjčovny lodí a inlinů si můžete vyzkoušet i sporty méně obvyklé: jízdu na dračích lodích či paddleboarding, balancování na indoboardu nebo slackline, moderní formu provazochodectví. Ti, které neláká adrenalin, možná dají přednost venkovním šachům s figurkami vysokými 70 cm.

Provozní doba: denně od 9 hodin
Vstupné: dospělí 80 Kč, děti 40 Kč, rodinné 2+2 160 Kč
Doprava: tramvajemi 21, 16, 17, 3, autobusy 124, 118 (zastávka Dvorce)
Čistota vody: nesleduje se
Více informací: zlutelazne.cz

Komentáře: 2 »

  1. Dobrý den,proč máte uvedeno že v Hostivaři se na hlavní pláži neplatí,když jsem tam včera byl a hned se vynořila pokladní,že se již 3 měsíce platí.Tak nevím,ale asi ty informace neměníte a stále opisujete z minula.Tak si to opravte,takové zprávy nemají cenu

    Komentář Petr Sirka — 17.7.2015 @ 07:15

  2. Dobrý den, pane Sirko, děkujeme za připomínku, data jsou aktualizována k 17. 7. 2015.

    Komentář Monika — 17.7.2015 @ 14:32

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář