Praha: Kde se natáčely nejkrásnější české pohádky?

Kde se natáčely nejkrásnější české pohádky?

Zámek Hluboká


Zámek Hluboká
foto: zamek-hluboka.eu

Podívejte se s námi na místa, kde se činily filmové štáby a kam se rády vracejí. Schválně, jestli je na fotkách poznáte. A kdyby ne, můžete si na ně udělat na jaře pěkný výlet – na místě samotném se určitě rozpomenete.

Hluboká: zámek pyšné Krasomily

Jihočeský zámek Hluboká stál u zrodu pohádky Potrestaná pýcha (Pyšná princezna). Ta se točila také v nedaleké Třeboni a vesničce Ounuzi, ale i v severních Čechách: v Dolském mlýně (tady uprchlíci mleli mouku se stařečkem a stařenkou), Huntířově, Jetřichovicích, Všemilech (dům ševce), Kamenickém Šenově, na sadu v Mysleticích, u Panské skály (čedičové varhany, kde se uprchlíci skrývají před královskými zvědy) a na zámku Telč.

Telč patří ve filmu králi Miroslavovi (ale pozor, první záběr filmu zachycuje Český Krumlov), zatímco Hluboká je domovem pyšné princezny Krasomily. A malá zajímavost: Pamatujete na záběr, kdy princezna přehodí princi Miroslavovi míč přes bránu? Tak to je umělá kulisa. Krasomila hází „doma“ v Hluboké nad Vltavou, míč však v dalším záběru dopadne na hráz třeboňského rybníka Svět.

Vodní tvrz Švihov

Vodní tvrz Švihov
foto: cs.wikipedia.org

Na Švihově bydlela Popelka

Báječná Popelka v podání Libušky Šafránkové si nebydlela zase tak špatně. V nejoblíbenější české pohádce Tři oříšky pro Popelku totiž selský statek její macechy představoval hrad Švihov. Za princem by to ovšem osamělá dívka měla ve skutečnosti pořádně daleko: tam a zpátky by musela na svém koni Juráškovi ujet za jednu noc asi 600 kilometrů.

Střevíček totiž ztratila na schodech německého zámku Moritzburg. Ten leží poblíž Drážďan a spolu s filmovým obsazením svědčí o tom, že film byl natočen v česko-německé koprodukci. Exteriéry se potom točily na Šumavě, v okolí vesniček Javorná, Jesení, Mezihoří a Onen Svět.

Na gotickém vodním hradu Švihov, který patří k nejmladším v Čechách, vznikala pohádka Tři životy a film Šašek a královna.

Adršpašské skály

Adršpašské skály
foto: cs.wikipedia.org

Třetí princ bloudil v Adršpachu

Adršpašsko-teplické skály jsou další lokalitou, kterou díky její malebnosti filmaři milují. V tomto skalním městě, které bylo vyhlášeno Národní přírodní rezervací, se natáčely pohádky Princ a Večernice a Třetí princ.

V pohádce Třetí princ sídlili tři princové na Křivoklátu. Adršpach pak představuje Zemi démantových skal. V jeho úzkých soutěskách můžete dodnes najít zapomenuté barevné „drahé kameny“, které zde leží třicet let od natáčení pohádky. Zdejší jezero Pískovna, u kterého se princ dělí se svým koněm o svačinu, si potom zahrálo také v pohádkách Z pekla štěstí 2 a Peklo s princeznou.

Hrádek u Nechanic

foto: Wikimedia

Hrádek u Nechanic patřil živlům

Právě na Hrádku bydlela krásná hlavní hrdinka z pohádky Princ a Večernice. Film ovšem začíná v Ploskovicích, na zámku prince Velena, kde se mu poprvé zjeví bratři Slunečník, Měsíčník a Větrník. Ti ho potom budou těžce zkoušet na Kopicově statku, slavné filmařské lokalitě v Pojizeří. A na pustém hradě Krakovec Velen definitivně zúčtuje s čarodějem Mrakomorem.

Hrádek u Nechanic je navzdory svému jménu novogotický zámecký objekt. Z Prahy do k němu máte docela blízko, něco málo přes sto kilometrů. Leží v okrese Hradec Králové a byla zde natočena také pohádka Elixír a Halíbela a filmy Andělská tvář, Náhrdelník a Tmavomodrý svět.

Nádherných míst, kam se filmaři rádi vracejí, je ovšem v Čechách spousta. Patří k nim hrady a zámky, ale také roubené statky, bizarní skály nebo zapadlé vesničky.

Pojďte se podívat na ty nejzajímavější do naší fotogalerie, vedoucí po stopách filmových štábů.

zdroj: cs.wikipedia.org, filmovamista.cz, avmania.e15.cz

1 komentář »

  1. Libuše Šafránková vyjížděla na Juráškovi ze statku v obci Lužec nedaleko Podbořan. Dnes se dvorec opravuje a je zcela autentický s tím fimovým.

    Komentář Eva — 28.7.2015 @ 23:41

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář