Praha: Pivnice U hrocha: malostranská výčepní svatyně

Pivnice U hrocha: malostranská výčepní svatyně

foto: Praha levně

Zahrádku, dětský koutek, wi-fi či klimatizaci tam rozhodně nenajdete. Toalety páchnou. Zato atmosféra je U hrocha pravá a nefalšovaná. A hořká plzeň – říká se nejlepší v Praze – za 35 Kč a s pěnou jako šlehačka.

Hroch je něco jako autentické panoptikum, esence všech zahulených výčepů světa, kde je útulně narváno. Na pivko se ale vždycky vmáčknete, když už ne ke stolu, tak pod gotickou klenbu k výčepu. Právě pro skvělé pivko a autentickou atmosféru byla malostranská pivnice U hrocha loni vyhlášena časopisem Pivo, Bier & Ale za nejlepší českou hospodu.

Pokud toužíte mít vlastní stůl a nerušeně tam probírat soukromé záležitosti, jděte jinam. K Hrochovi si lidé chodí přisednout a pokecat. Odcházející jsou okamžitě vystřídáni čerstvě příchozími a lidé ze všech koutů Čech i světa tu s místními štamgasty dávají řeč na téma vesmíru a přilehlého okolí, politické situace, metafyzických souvislostí lidské existence i zdražení benzinu.

Od starousedlíků po úředníky z Hradu

„Stále jsem přemýšlel, jak verbálně přiblížit Hrocha, ale nic naplat, bude to, jak jsem čekal, jen útržkovité, polámané a neúplné. Což je taky stav, který si od Hrocha můžete přinést domů a který se ráno občas dostaví – člověk tu totiž získává pocit, že by urazil všechno, čemu kdy věřil a ještě víc, kdyby zůstal pouze u jediné delikatesní Plzně. Jeho tělo přitakává mysli a plzeňská povodeň se rozlévá krví. Povodňové zábrany můžete postavit za pomoci nešizených hospodských pokrmů. Místnosti historického původu zdobí adekvátní hospodská výzdoba,“ charakterizuje pivnici Michal S. na webu yelp.cz.

„Chodí sem ledakdo, od starousedlíků, po štamgasty zdaleka, turisty, ale i politiky a úředníky z Hradu. Společným jmenovatelem je obliba zdejší bájeslovné plzně, která v mých očích pomalu ale jistě začíná překonávat tu u Tygra. Setrváte-li dostatečně dlouho, pravděpodobně tu navážete konverzace, které vám rozšíří ale někdy i zúží obzory,“ dodává.

Kam vyrazit na pivo?

Mimo turistické trasy

Občerstvení U hrocha také dostanete, i když kulinářské zázraky nečekejte. Vrcholem je grilovaný vepřový steak za 90 Kč, ke kterému si můžete dát třeba bramborový salát. Nebo lze zvolit hospodskou klasiku: klobásu či sekanou (obojí 45 Kč), tlačenku (40 Kč) utopence (30 Kč), zavináče (35 Kč), pivní sýr, uzené matjesy… Něco je povedeného více, něco méně, ale kvůli jídlu tam přeci nejste!

A kdeže Hrocha najdete? V Thunovské ulici na Malé Straně kousek. V centru, a přece mimo turistické trasy, které kousek nad ní zabočují od Nových zámeckých schodů do Malostranské náměstí. Otevřeno má denně od 12 do 23.30 hodin a když to stihnete mezi druhou a třetí, mohli byste urvat i místo u stolu.

Podívejte, jak to v pivnici U hrocha vypadá:

foto: Praha levně

Komentáře: 22 »

 1. Chlapci, zajeďte se podívat do Plzně, jak se tzv. „plznička” vyrábí. Snad pak prohlédnete tu sprosťárnu, kterou vám
  Prazdroj předkládá. Ta vaše „ plznička ” jsou obyčejné europomyje, které s původní plzní nemají vůbec nic společného.
  Toto váš otupělý mozek ale nepochopí. Tak „ Dej Bůh štěstí ” vy
  znalci piva. Ahoj.

  Komentář slavíček — 1.5.2015 @ 00:47

 2. Slavicku, Salvicku… Kdyby sis misto trouseni mouder ke Hrochovi zasel, tak bys mozna netrousil. ;o)

  Komentář nahodny kolemctouci — 30.10.2015 @ 19:41

 3. Pavda nepusti-z Kezmarku minimalne 4krat do roka na neskutocne pivo a hlavne atmosferu a k tomu prestrete na okenici to nema chybu -po podpisani zmluvy o neutoceni s.panom casnikom milovnikom Slovenska -dovolujeme si dopredu objednat pre cely personal rundu ktoru hned v maji zaplatime -tesime sa na bohate obzerstvo -bohapustu pijatiku a skvelych ludi -podla hesla-Prestal som fajcit,prestal som pit -som kokot ale fit….u Hrocha to s radostou porusime…..

  Komentář Jaroslav Kornaj — 15.2.2016 @ 18:34

 4. Dnes nás odmítli obsloužit se slovy: „máte si kde sednout?“, Byli jsme čtyři, kdo chtěli ochutnat vychvalovanou Plzeň a atmosféru. Zkusili jsme navrhnout, že si jí vypijeme na stojáka u výčepu a bohužel pan hostinský byl nekompromisní

  Komentář Martin — 2.10.2016 @ 00:07

 5. Hroch je najlepší, čo sa týka piva aj jedla to je bez debaty. Boli sme tam viackrát ale v tej druhej miestnosti je furt reservé čo je dosť na škodu. „Milovníka Slovenska“ z radov čašníkov sme tam nestretli, zato U Černýho vola sa asi „kotia“ ako myši v každej smene, U Pinkasú nás vyhodili z terasy s celkom peknou ruštinou a tak.

  Komentář pepe — 28.11.2016 @ 09:47

 6. To nás fakt mrzí… :(

  Komentář Monika — 21.12.2016 @ 20:12

 7. Tento lokal neni dobry ani pre cudzincov ani pre lokalnych. Obsluha je drza, vzdy je „no room“ i ked su stoly volne, a Rezervace sa posuva pred zakaznikmi po stole. Je to miesto ktore nikomu nedoporucujem. Su ovela lepsie miesta v Prahe, nie aby sa clovek ci cudzines, ci nasinec musel dat vyhodit drzou obsluhou! Je to hanba!

  Komentář Jara — 25.7.2017 @ 17:03

 8. To nás mrzí, Jaro, že máte s Prahou špatnou zkušenost :( Třeba byste doporučil jinou, příjemnější hospodu?

  Komentář Monika — 31.7.2017 @ 20:27

 9. Včera jsme byli s kámošema u Hrocha a supr, měli jsme teda obědnaný stůl, ale s tím se musí počítat, když chce člověk do takové hospody. A pivo na stojáka bez stolu neexistuje v takových hospodách, prostě se číšník nebude promotávat mezi stojícími hosty, zkuste si dát pivo na stojáka bez místa u Černýho vola, u Tigra nebo u Pinkasů a taky se na Vás vyserou.

  Komentář Tomáš — 17.8.2017 @ 17:55

 10. Super atmosféra, i když jen na stojáka k oknu (vmáčkli jsme se) Plzeň, která mi zatím nikde jinde lépe nechutnala. V Plzni na exkurzi jsem byl a připojuji se k názoru Slavíčka, zdálo se mi na ní už delší dobu něco podezřelého, ale myslel jsem, že je to jen můj pocit, už tam nevaří ani v měděných varnách. Tato hospoda u mě opět toto pivo zvedla, stejně jako Kozla u Černého vola.

  Komentář Petr — 1.10.2017 @ 09:11

 11. Jen k Tomášovi…u Černého vola na stojáka naprosto v pohodě.

  Komentář Verča — 27.12.2017 @ 14:44

 12. Neochota, arogance (cizince obskakují…). Dnes uz v okolí clovek narazí na mnohem lepsí Plzen… Výcepák by si mel umýt ty mastné vlasy….

  Komentář Petr Přádek — 28.11.2018 @ 21:57

 13. To mě mrzí, Petře, bývalo tam líp :)

  Komentář Monika — 29.11.2018 @ 18:43

 14. Za roky 2017/2018 jsem tam byl asi 10x – naposled prosinec 2018, bydlím na druhém konci republiky. Když se slušně zeptám, nechají mě sednout na volné místo, pivo luxuuuusní (a to plzeň obvykle nepiju-jen tu), super vepřové koleno…vtipní a rychlí čísníci. Pro mě super a těším se zas.

  Komentář Michal Slinták — 25.2.2019 @ 18:43

 15. Personal je drzý !!!V poslední dobe je to horší . Kazí dobré jméno Hospody U Hrocha !

  Komentář kaja — 22.4.2019 @ 21:59

 16. Za mne naprosto luxusní. Nevím jak to ten chlap za tím výčepem dělá, ale je to nejlepší pivo na světě!

  Komentář Petr Krčmář — 17.6.2019 @ 11:21

 17. Dnes velice prijemna navsteva ,abych to lepe rozvedl :pivo bylo vynikající ,obsluha velice přijemna a vtipna (asi jsem chytnul jinou obluhu ,byl to pan z dlouhyma vlasama a takovy mensi pan).nemohu jen nez doporucit .

  Komentář Karel Pátek — 19.7.2019 @ 03:24

 18. tohto roku uz treti krat z Kezmarku -dobre sa najest pit neskutocnu Plzen jak aligator vodu -prebrat stav republiky Ceskoslovenskej -pritulne zeny v Prahe -prebrat darebakov z oboch stran rieky Morava a nakoniec veselo prepijat co dali komancovia a dali dost -kazdy ma byt vlastny dom vlastny a bohate Svajciarsko ma RiŤ Palovu… A je nam dobre na oboch koncoch ,smejme sa ,dajme dobre slovo a nech sa len ten Adolf neprebudi…. Jaro KK

  Komentář Jaro Kornaj — 13.8.2019 @ 16:24

 19. Boli sme 28.9.19 v tomto podniku dva manželské páry, bolo pomerne plno, tak som chcel spojiť dve stoličky aby si aspoň ženy sadli. V tom sme boli doslova napadnutí krčmárom, ktorého správanie by sa hodilo do praveku. Hneď sme samozrejme odišli, ale doteraz s nechuťou spomíname čo to vlastne bolo ? Tento človek tam nemá vôbec čo robiť, jedným slovom H O V A D O !

  Komentář Roman — 30.9.2019 @ 17:44

 20. Milý pane Romane ze Slovenska. Hovado jste vy , pokud se v hospodě neumíte chovat a tímto slovem urážíte personál. Nevím jak na Slovensku, ale v českých hospodách pokud chcete přesouvat někam židle, musíte mít předem svolení personálu.

  Komentář Pepa — 4.2.2020 @ 21:30

 21. Tyto prostory restaurace u Hrocha pamatuji z osmdesátých let,kdy jsem v objektu Thunovská 10 bydlel a prováděl domovnické práce.Přímo ve dvou místnostech dnešní hospody byly kanceláře SSM,kde sedělo asi šest děvčat a zajišťovaly hlídání dětí rodičům ,kteří chtěli mít volný večer například na návštěvu kina.

  Komentář Tomáš Franěk — 18.3.2020 @ 10:02

 22. Výčepáka už by měli vyhodit. Dělá strašnou ostudu. Je nepříjemnej nalitej, vyhrožuje lidem, je to rasista, no prostě prvotřídní magor, který ničí dobré jméno této klasické hospody. Na mě řval jen když jsem vytáhnul mobil. Zřejmě se bál, že zaznamenám v jakém je podnapilém stavu.

  Komentář Petr — 27.10.2023 @ 13:25

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář