Centrum současného umění DOX zaujme už samotnou výstavní plochou. Jde o přestavěnou budovu bývalé holešovické továrny, která se díky soukromým investorům proměnila v členitý prostor zaměřený na soudobé umění všeho druhu.
Projekt přestavby, dílo architekta Ivana Kroupy, byl v roce 2008 nominován na prestižní cenu Mies van der Rohe Prize.
Od konce roku 2016 pak budovu korunuje elegantní útvar připomínající vzducholoď. Ocelovo-dřevěná konstrukce je dlouhá 42 metrů, má doutníkovitý tvar, jmenuje se Gulliver a na jaře a na podzim se v ní konají setkávání současného umění a literatury.
Nepraš a další kritické reflexe
Na přístupové terase ke Gulliveru si můžete prohlédnout sousoší Karla Nepraše s názvem Rodina připravená k odjezdu, které odkazuje na emigraci z okupované země. Původní originál byl zničen v období normalizace, jedná se o druhý odlitek, zhotovený podle originálních plánů a dřevěných modelů 1:1.
Nejen výtvarné umění
Kulturním centrum je multifunkční: kromě výstav v něm probíhají diskuze, konference, filmové projekce, interaktivní workshopy, veřejné happeningy a vzdělávací programy s důrazem na setkávání rozdílných pohledů na svět a rozvíjení kritického myšlení.
To umožňuje i nezávislost DOXu na státních institucích a mezinárodní spolupráce. Výstavní plochu více než 3000 m čtverečních potom doplňuje knihkupectví, designový obchod a kavárna, kde můžete v klidu probrat své nejnovější kulturní zážitky. Cena v kavárně jsou vlídné (espresso a plzeň 12°40 Kč, cappuccino 50 Kč, čerstvý čaj 45 Kč, voda rajec a mattoni 30 Kč), k dostání je i malé občerstvení – slané koláče, zákusky. Obsluha, stejně jako kustodi výstav, je mladá, příjemná a umí dobře anglicky.
Máte rádi umění?
- Perly světového malířství v Národní galerii v Praze
- Znáte nejkrásnější pražské chrámy a kostely?
- Pražský hrad: nejstarší a největší na světě
Výstavy možná pobaví, možná rozčílí nebo donutí k zamyšlení. A ponecháme-li stranou diskuze o jejich umělecké úrovni, určitě splňují záměr soukromých zakladatelů DOXu: nabídnout kritickou reflexi – ať už jde o aktuální společenská témata nebo úvahy o tom, co je umění a co jen kýč, co je slepá cesta a co možná naopak představuje východ z krize umění 21. století.
Výstavy skla a svědomí
Nad tím se můžete zamyslet i u dvou momentálně probíhajících výstav: Stanislav Libenský Award (do 19. listopadu 2018) a Vítejte v těžkých časech (do 4. února 2019). Interaktivní instalaci Vítejte v těžkých časech, připravil holandský designér, umělec a kurátor Erik Kessels. Výstava ke koncipovaná jako zneklidňující tělocvična a má zrcadlit rostoucí apatii vůči problémům velkého světa.
Mezinárodní Cena Stanislava Libenského je udělovaná každoročně mladým umělcům, kteří ve své závěrečné práci pracovali se sklem. Na letošním ročníku jsou vystavena díla 32 umělců ze 17 zemí světa – mimo jiné z USA, Japonska, Číny nebo Indie.
Kam, kdy, za kolik
Adresa: DOX sídlí v Praze 7 v Poupětově ulici. Dostanete se tam buď tramvajemi 6 a 12 (zastávka Ortenovo náměstí) nebo metrem (zastávka Nádraží Holešovice)
Otevírací doba: po, so ne 10 – 18 hod., st, pá 11 – 19 hod., čt 11 – 21 hod, út zavřeno
Vstupné (platí na všechny právě probíhající výstavy a na vstup do vzducholodi Gulliver): dospělí 180 Kč, studenti 40 Kč, učitelé a senioři 90 Kč, rodinné (2 dospělí + děti) 300 Kč.
zdroj: DOX Prague
Jak to vypadá v DOXu i na samotných výstavách, se můžete podívat v naší galerii: