Praha: SOS: Co je dobré vědět!

Vtipy o Pražácích: Proč je nikdo nemá rád?

foto: Praha levně

Proč o Pražácích kolují nepříliš přívětivé vtipy? Myslím, že je v tom závist. A nerealistická představa, jak moc je v Praze blaze. Protože to ono zas není. Teda je, ale ne vždycky a pro všechny. Prostě jako všude…

Což mně samozřejmě nebrání, abych svých dobrým kamarádům Ostravakům nezapomněla každoročně na lyžovačce v Beskydech připomenout, že směrem na východ za Českou Třebovou začíná Asie. Ale jen pro dobrodruhy, protože pro většinu Pražáků začíná Asie už na hranici Horních Počernic.

No chápete, proč nás, Pražany, nemají ostatní Češi rádi? Celý článek …

Jak se v Praze nezbláznit z parkování

Praha prakování

foto: Indigo

Jak známe z autoškoly, příčné nebo šikmé parkování, to je pohoda. Ale když máme zaparkovat podélně v řadě za sebou stojících aut, vstávají většině z nás vlasy na hlavě.

A když k tomu připočítáme rizika parkování, jako jsou krádeže…

Klidně si dejte na čas

Přitom není nutné se ničeho děsit, pokud se držíme určitých pravidel, jsme svědomití a praktičtí. Při parkovacím manévrování s autem není až takový problém si uvědomit, kam točit volantem. Větším oříškem je pomalu se pohybovat. Nebuďte zbrklí, nenechte se tlačit časem ani nedočkavými spolujezdci – parkujte pomalu. Celý článek …

5 míst, kterým se v Praze raději vyhnout

praha-ve-smeckach

foto: Kuba Plíhal, Citybee.cz

Praha patří k metropolím víceméně bezpečným. Nicméně pořád je to milionové město, jenž láká jako můry na světlo to nejlepší i nejhorší z celé republiky.

V Praze se vám sice nestane, že do kina vlítne maniak a začne střílet do lidí nebo že po vás na ulici někdo skočí a začne vás jíst zaživa. Krádeže ovšem policie řeší jako na běžícím pásu a na pár agresivních feťáků či alkoholiků také můžete narazit.

Vyplatí se proto dodržovat základní bezpečnostní pravidla a některým místům se v noci raději vyhnout. Které jsou nejnebezpečnější pražské ulice?

Václavské náměstí, Praha 1

Další oblíbené dostaveníčko podivných existencí je horní část Václaváku, kde si lze vybrat z mnoha druhů zážitků. Patří sem ulice Ve Smečkách, přezdívaná České Las Vegas. Holky se svíjejí ve výlohách a vábí davy nočních turistů, otupělých českým pivem. Kdyby náhodou někdo bloudil, k dispozici přiskočí hned několik “navaděčů”. Ti jsou nejčastěji z Afriky, navedou je správným směrem a návdavkem nabídnou nějaký ten fet. Celý článek …

Vánoční stromek původně odháněl duchy

foto: obrazkyzdarma.cz

foto: obrazkyzdarma.cz

Pro Čechy 21. století představuje zdobení vánočních stromků běžnou tradice, která tu byla snad odjakživa. To je ale omyl.

První historicky doložená zmínka o vánočním stromku, jak ho známe my, pochází z roku 1570 ze severoněmeckých Brém. První vánoční stromeček v Čechách ozdobil před svým zámečkem v Libni ředitel Stavovského divadla Johann Carl Liebich v roce 1812. Znal tuto tradici ze své rodné Mohuče a chtěl vzpomínkou na dětství potěšit české přátele. Celý článek …

V Praze na výletě či na služebce? Ušetřete!

foto: Indigo

foto: Indigo

Pokud nejste ostřílený obyvatel největší české metropole a chystáte se do Prahy jen na několik dní, může se vám hodit pár rad, jak zbytečně neutrácet víc, než je potřeba.

Šetřete svoji peněženku a mějte tak víc peněz na to, čím je Praha skutečně jedinečná – na společenský život. Jak na to?

1. Pijte kohoutkovou!

Většina domácností v naší republice má k dispozici kvalitní vodu i z kohoutku a nejinak je tomu v Praze. Nenechte se zvyklat drby o tom, že má Praha špatnou pitnou vodu! Raději si pořiďte kvalitní lahev, kterou budete mít rádi, a vesele si do ní čepujte kohoutkovou vodu. Celý článek …

National Geographic: Praha je doupětem zločinu

Praha 1, HradTo se tedy National Geographic vytáhla! Podle ní je Praha doupětem zločinu – od okrádání turistů taxikáři a obchodníky, přes prostituci až po prodej drog. Informovaly o tom dnešní Novinky.cz.

Televize s jinak seriózní pověstí to doložila třičtvrtěhodinovým „dokumentem“ pod názvem Scam City Prague, zařazeným do série o světových městech podvádějících turisty, kde najdete také turecký Instabul, brazilské Rio de Janeiro, argentinské Buenos Aires nebo indické Dillí. Celý článek …

Matika vs. etika: Proč ne/přijímat do ČR uprchlíky

chudoba

ilustrační foto: Praha levně

První uprchlíci už dorazili i do ČR a také do Prahy. Co si s nimi počít?

Je hanebnost nepomoci člověku v ohrožení života, zejména když jde o děti. Tak praví obyčejná lidská slušnost. Jenže kde leží její hranice? A kde ji máte vy?

Postačí azyl pro sto tisíc uprchlíků, jak slibuje vysoký komisař OSN António Guterres? Bude dost, když Evropa přijme 160 tisíc lidí, jak to požadují humanitární organizace?

Navíc něco jiného je válka – a něco jiného „pouhá“ bída. Koho bychom tedy vlastně měli v Evropě přijímat? Vybereme si podle země původu nebo podle pohlaví? Celý článek …

Anketa: Byli byste ochotni pomoci uprchlíkům?

Bezdomovec

ilustrační foto: Praha levně

Na to jsme se zeptali několika náhodných kolemjdoucích v centru Prahy. Jejich názory se dost lišily a vypadá to, že zásadním kriteriem byly peníze.

Kdo si to může dovolit, spíš přispěje. Lidé, kteří žijí z platu průměrného a nižšího, jsou rádi, že jsou rádi. Padl i jeden docela zajímavý názor – Možná by pomohla daň z luxusu. Podívejte se, co si Pražané myslí a jak – jestli vůbec – jsou ochotni se obětovat.

Prodavačka Iveta, 35 let, 1 dítě: Já bych třeba i pomohla, ale prostě na to nemám. Jsem ráda, že uživím vlastní rodinu, z čeho bych to dala? Sami máme dost problémů, abych vyšli s penězi před výplatou! Celý článek …

SOS: Co byste měli vědět!

Praha - Policie na Hlavním nádraží

Policie na Hlavním nádraží
foto: Kellyana

Obecně platí, že Praha je město nejen krásné, ale víceméně bezpečné. Můžete se v něm po libosti procházet dnem i nocí.

Nicméně pořád je to milionová metropole, která láká jako můry na světlo to nejlepší i nejhorší z celé republiky. Proto se vyplatí dodržovat základní bezpečnostní pravidla.

Pozor si musíte dát hlavně na zloděje a vykradače aut, pražské taxikáře a kapsáře. Policisté sice velkou úspěšnost u zločinů spojených s turistickým ruchem nepokazují, nicméně v nouzi poradí.

Přestože naděje na dopadení zlodějů příliš velká není, incidenty byste hlásit měli, už kvůli pojišťovně. Pokud zjistíte, že jste byli okradeni, obraťte se na nejbližší policejní stanici, kde s vámi sepíšou protokol. Celý článek …

Vánoce před 100 lety: Jak by se vám líbily?

Vánoce

foto: obrazkyzdarma.cz

Většina vánočních tradic, jak je známe dnes, má kořeny v 19. století, v době národního obrození. Tehdejší Vánoce se však od těch našich hodně lišily.

Nebylo zdaleka tolik peněz na utrácení, zato více víry a sounáležitosti. Lidé byli více závislí na sobě i na přírodě, a tak si navzájem prokazovali náklonnost a připomínali místo jednotlivce v běhu světa.

Jak probíhal Štědrý den rodiny s malými dětmi na přelomu 19. a 20. století? Celý článek …