Praha: Hřbitov bláznů: Břečťan a mráz z jiného světa

Hřbitov bláznů: Břečťan a mráz z jiného světa

foto: Praha levně

foto: Praha levně

„Někde zdola na mě volá čísi úpěnlivý sten: Hrabej, hrabej v černé zemi, vyhrabej mě ven…“

Tahle básnička vám možná bude znít hlavou, když vstupujete těžkou branou na nepoužívaný hřbitov v pražských Bohnicích. Na hřbitov bláznů.

Bohnická léčebna byla založena v roce 1903. Hřbitov pro chovance vznikl o šest let později. Od roku 1963, kdy přešel pod Pohřební služby hl. m. Prahy, je opuštěný a chátrá. Kostelík s márnicí se rozpadá a více než 4000 hrobů (některé z nich prý nesou zednářské symboly) zarůstá břečťanem. Přesto se pořád rýsují v terénu jeden za druhým a připomínají postele někdejších bláznů ve společné ložnici.

Blázinec si vystačil

Byly doby, kdy bohnický blázinec připomínal rozsahem malou vesnici – však šlo také o největší zařízení svého druhu v Evropě. A jako vesnice také žil. Blázni obdělávali přilehlá pole a sklízeli ovoce ze sadů. Rodily se jim děti. Sami si vyráběli rakve a pochovávali v nich své přátele a známé. A že tu byl provoz – ročně bylo uloženo do země na 80 pacientů.

Přečtěte si také:

 Choromyslní, vojáci i děti

Nejsou tady ale pohřbeni jen chudí duchem. Kromě nich spočinulo na hřbitově 48 italských válečných choromyslných uprchlíků a také desítky srbských, ruských a bosenských zajatců z dob 1. světové války. Většinou podlehla epidemii tyfu.

Místo posledního odpočinku tu nejspíš našli lidé zcela příčetní: nepohodlní dědicové nebo příliš dlouho žijící bohaté tetičky, nemanželské děti a další osoby, které se v blázinci ocitli řízením osudu a už pro ně nebyla cesty zpět. Mnozí z nich časem podlehli krutému „léčení“ a blázni se z nich doopravdy stali…

Zlí lidé přitahují satanisty

Navěky spočinuli na bohnickém hřbitově též lidé hodně zlí a nešťastní: vrazi a sebevrazi. Osudy pochovaných šílenců jsou veskrze chmurné a smutek a zmar jako by prostoupily celý hřbitov. Žádný div, že satanisté se tu cítí na vrcholu blaha…

Podívejte se na pochmurný půvab hřbitova bláznů v noci:


Také fandové stylu Gothic si na hřbitově přijdou na své: zchátralá kaple, lemovaná topoly, které v neustálém větru škrábou do nebe jako pařáty… Márnice s propadlým vchodem do tajné chodby. Rozbité náhrobní kameny, povalené náhrobky, propadající se hrobky. A všude břečťan, břečťan, břečťan…

Tajemný strážce brány

Lidé citliví na paranormální jevy jsou přesvědčeni, že se v některých místech hřbitova koncentruje mimořádně negativní energie. Zejména v zadní části směrem k řece, tam, kde jsou pohřbeni ti nejhorší – lidé bez jména. Ti, kdo zabili nebo kdo si vzali život vlastní rukou.

Když se zatouláte až k jejich hrobům, přepadne vás zvláštní, nepřirozený chlad. Vítr náhle šelestí břečťanovými listy daleko hlasitěji a vy nemáte potřebu zdržet se tu déle…

Nevadí, zadní branka je na dosah a hned za ní se ocitnete v příjemném lese. Cokoli by vás chtělo ze hřbitova doprovodit, nemůže ven. Tajemná energie ho udrží ve zdech hřbitova. Tam, kam patří.

Pomůžete?

Teskné kouzlo bohnického hřbitova zaujalo redakci webu Tajemná místa natolik, že ho vyhodnotila jako nejvíce tajemné na území hlavního města. A občanské sdružení Tajemná místa Čech a Moravy s ní spojené se rozhodlo toto místo ve spolupráci s bohnickou nemocnicí zachránit. Podpořit je můžete i Vy.

Pokud byste měli zájem o prohlídku, napište mail průvodci Jiřímu Vítkovi: jirivitek@seznam.cz. Jak prohlídka s ním vypadá, se můžete podívat na YouTube. A až tam budete, nezapomeňte se ho zeptat, jak se do tenkých větví stromu, vysoko tak, že tam nestačí žádný žebřík, dostal ten kýbl na vodu…

Komentáře: 25 »

 1. Výborné povídání. Jsem tak trochu fanda hororů, a troufám si i říct že i znalec, a tak bych měl jednu poznámku. Pokud dojde na hřbitově k urážce toho kdo zde leží, může se uražený prý pomstít a to i mimo hřbitov.

  Komentář Zdeněk — 3.11.2014 @ 09:27

 2. Děkujeme :)

  Komentář Monika — 3.11.2014 @ 10:30

 3. Ten kýbl s vodou je jasný. Když byl strom menší, tak na něj někdo pověsil kýbl, a strom rostl a rostl a rostl.. To je to samé jako třeba s hruškou v láhvi. Když je hruška malá, přiváže se na ni láhev, a zbytek už vyroste v láhvi. :-)

  Komentář Zdeněk — 30.6.2016 @ 12:26

 4. No a ještě jedno, já myslím že už se po hřbitově neprovází..

  Komentář Zdeněk — 30.6.2016 @ 12:27

 5. Problém je v tom, že se ten kýbl ocitl nahoře ze dne na den :) Před několika lety…

  Komentář Monika — 30.6.2016 @ 21:05

 6. To si nejsem jistá – zkus napsat na ten mail Jiřímu Vítkovi, myslím, že by se měl ozvat.
  Monika

  Komentář Monika — 30.6.2016 @ 21:28

 7. provází se stále jen musíte zkontaktovat pana Vítka

  Komentář radka — 3.7.2016 @ 22:18

 8. Pana Vítka jsem kontaktoval už 3krát avšak bezvýsledně

  Komentář Marek — 20.9.2016 @ 15:52

 9. Marku, zkuste to tady: http://patriotistrana.cz/jiri-vitek/

  Komentář Monika — 20.9.2016 @ 20:13

 10. A hřbitov je tedy přístupný jen s průvodcem nebo se tam můžeme mrknout i sami? Děkuji

  Komentář Michaela — 23.10.2016 @ 15:31

 11. Sami se tam bohužel nedostanete, hřbitov bývá obvykle zamčený.

  Komentář Monika — 23.10.2016 @ 16:30

 12. Aha, tak to je škoda. A nedá se tam někudy vlézt?

  Komentář Michaela — 26.10.2016 @ 15:56

 13. Předpokládám, že když si hřbitov obejdete, nejspíš někde kus nižší zdi najdete – třeba v zadní části. Ale neměli byste :) Zkuste se spíš domluvit s panem Vítkem.

  Komentář Monika — 26.10.2016 @ 20:21

 14. Tajemny hrbitov plny silencu, ktery patril k bohnicke psychiatricke lecebne, je opusteny uz 50 let. Lide tvrdi, ze je na miste podivna, temna atmosfera. Podivejte se na fotky a video.

  Komentář Hosting — 29.11.2016 @ 19:12

 15. Rádi bychom se na hřbitov podívali, ale bohužel pan Vítek neodpovídá na email a výše uvedený odkaz nefunguje… nemáte prosím někdo nějaké bližší informace, jak si domluvit prohlídku? :)
  Děkuji :)

  Komentář Kačka — 24.4.2017 @ 17:54

 16. Včera jsem se tam byl podívat. Hřbitov je zamčený, ale dá se tam lehce přelézt zeď (zeď na druhé straně od hlavní brány). Musím přiznat, že areál má zvláštní atmosféru:-)

  Komentář Hendy — 2.5.2017 @ 11:02

 17. Na hrbitov se muzete dostat sami tak ze prelezete plot …

  Komentář Bětka — 17.5.2017 @ 14:50

 18. Dneska jsme se na hřbitov byli podívat. Zvláštní atmosféra.Dostanete se tam malou brankou hned vedle hlavní brány.Byla otevřená.Jen škoda,že už tam spousta nnáhrobků není.Musíte hledat.

  Komentář Mili — 8.10.2017 @ 19:01

 19. ráda bych se podělila s nepříjemným zážitkem…
  byli jsme se tam podívat v pátek večer, byla tma a mlha. Bylo to velmi děsivé a nepříjemné. Normálně se tam dostanete, je otevřená boční branka vedle hlavní brány, volně přístupná. Nafotili jsme minimálně deset či dvanáct fotek hlavní brány a okolních pilířů. Ještě u auta jsme si ty fotky prohlíželi. Když jsme dorazili domů, chtěla jsem některou z fotek zaslat své kamarádce. Bohužel mi v telefonu zbyly jen dvě fotografie, ještě rozmazané. Volala jsem příteli, který byl se mnou a fotogravfie měl taktéž v telefonu, aby si zkontroloval, kolik fotek má. To zděšení, když mi odpověděl, že má jen dvě. Oba jsme z toho byli velmi vyděšeni a do této chvíle si to nedokážeme vysvětlit, kam se fotky poděly…

  Komentář Janoušková Michaela — 23.10.2017 @ 11:43

 20. To je zajímavý zážitek, Michaelo, děkuji za sdílení. Já mám zase zvláštní zážitek z kostela u Velhartic, podle kterého napsal Karel Jaromír Erben báseň Svatební košile. Když jsme tam fotili snímky ke článku (http://www.praha-levne.cz/praha/zlo-ciha-na-velhartickem-hrbitove/), musela jsem vyměnit čerstvě nabitou baterii u foťáku – jako by něco tu energii doslova „vycuclo“. :)

  Komentář Monika — 23.10.2017 @ 18:41

 21. Každý hřbitov má zvláštní atmosféru. A pokud je to hřbitov šílenců máte tam srdce až v krku. Jen tak mimochodem potkali jste se někdy s opravdovým psychotikem ? Já ano. Není schopný diskuze, trvá na svém bludu, stačí když dostane od dopraváků pokutu, tak má dojem, že ho pronásledují a sledují. Má rád převahu, může se u něj projevit pečovatelský komplex, chce mít zkrátka nad vámi totální kontrolu. Na první dojem je to člověk jako každý jiný, v tom je ta zrada , přesvědčí vás ,že je to vlastně všechno pro vaše dobro. Skončíte v blázinci dřív než on.. A pak vás nakonec bude chtít někdo fotit :-) :-)

  Komentář zdeněk — 15.9.2018 @ 23:21

 22. dobrý den mám jenom menší dotaz.
  Mám fotku s kamarádkou a jsme vyfoceni u hlavní brány a dneska když jsem projížděl foto z bohnického hřbitova tak jsem si na té fotce povšiml jedné osoby co tam ne měla býti vypadá to jako malá holčička v bíle noční košili. Jak jsem si přibližoval fotku tak z ničeho nic se mi vyhrkly slzy z očí ale nevím proč. děkuji za odpověd

  Komentář Radim — 17.1.2019 @ 01:37

 23. Upřímně, Radime, nevím, co odpovědět. K tomuto hřbitovu se váže tolik tragických historií…

  Komentář Monika — 17.1.2019 @ 23:16

 24. Ahoj bando, taky mám takový zážitek.
  Včera jsme se byli podívat na hřbitově, chtěli jsme jít dovnitř, bohužel jsme ani neprošli brankou a běželi jsme zpět do auta. Zastavili jsme se před brankou a viděli jsme (Byli jsme 3) světlo na zemi hned za brankou. Podle stínu to vypadalo, jak kdyby to svítilo přímo ze zdi, z toho úhlu. Což je nesmysl. Zaběhli jsme do auta a kamarádka mi říkala, že mi volala, proč jsem to nezvedal, celou dobu jsem měl telefon v ruce a absolutně nic mi to neukázalo a jí to normálně zvonilo. Potom mi volala znovu a obsazeno. Signál jsem měl úplně plný a v životě se mi nestalo, že by mi neukázal telefon, že mi někdo volá a na druhý straně, že by to zvonilo. Odjeli jsme odtamtud a začlo to fungovat. To nedělá ani kdybych byl bez signálu, nechápu to. Stalo se Vám někomu něco jinýho třeba? :)

  Komentář Karel — 29.4.2019 @ 14:58

 25. Já na pověry moc nejsem, ale čerstvě nabitou baterku do foťáku mi to za pět minut vybilo tady: http://www.praha-levne.cz/praha/zlo-ciha-na-velhartickem-hrbitove/
  A na bohnickém hřbitově mi fakt nebylo dobře v tom roku, kde jsou pohřbeni vrazi a sebevrazi.

  Komentář Monika — 29.4.2019 @ 19:48

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář