Praha: Pražské bazény na vlastní kůži: Kde se dobře plave?

Pražské bazény na vlastní kůži: Kde se dobře plave?

Praha, Aquapalace Čestlice

foto: aquapalace.cz

Z hlediska vodních sportů je na tom Praha tak dobře, že bychom mohli cizincům připadat jako národ lachtanů. Mimo jiné tu máme největší zábavní aquapark ve střední Evropě.

Velkým problémem pražských bazénů ovšem je přelidněnost. Když musíte uhýbat před stokilovým pánem, který se hrne bezohledným kraulem jako buldozer nebo před hejnem rozdováděných dětí, co vám skáčou ze stran rovnou na záda, dost to jednoho otráví…

Nabízíme vám zkušenosti našeho čtenáře a sportovního plavce Libora z Prahy. „Jelikož jsem příležitostně zavítal do více pražských plaveckých bazénů, dovolím si malé nezávislé hodnocení,“ říká. Tady jsou jeho názory…

Plavu si, a taška nikde…

„Když jsem svého času chodil na Slavii, odkládal jsem si na plavání igelitku s ručníkem, sprcháčem a klíči ke skřínce na terasovité betonové lavice na boku bazénu. Avšak ouha – jednou si plavu, a taška po návratu nikde. Takže jsem měl hoňku. Personál nebyl příliš vlídný. Naštěstí jsem o nic nepřišel, jen o kauci za zámek, který jsem musel přeřezat,“ vzpomíná Libor.

Podobně ostražitý je i v bazénu Podolí. „Když byly moje děti menší, párkrát jsem s nimi byl za slunného počasí v Podolí. Venku bylo hezky, ale vnitřním bazénu se pohybovalo mnoho plavců tmavé pleti a nepůsobilo to příliš přívětivě. Ze stejných důvodů jsem stále střežil naše osobní věci. Naštěstí vše dopadlo dobře, ale čas od času mi některý známý poreferuje, že byl v Podolí, a že už je bez mobilu,“ říká. Podobné zkušenosti máme s bazénem i my. Nepůsobí nejlépe, když se tam část návštěvníků koupe evidentně ve spodním prádle… Nehledě na to, že v bazénu bývá plno vlastně pořád, takže při plavání musíte kličkovat. Snad jen v zimních měsících okolo sedmé ráno si v klidu zaplavete – ale jen venku.

Rádi plavete? Pak by vás mohlo zajímat:

Přelidnění, aneb Boj o oko

„Přibližně dvakrát jsem zavítal také do bazénu v Letňanech, dodává Libor. „Ale vstupné mi přišlo vysoké a minimální doba hodina a půl příliš dlouhá – za tu dobu bych se rozmočil. Pro sportovní plavání sice byla vyhrazena část bazénu, ale ta byla asi přes dvě dráhy, takže plavci plavali stejně křížem krážem, a já místo toho, abych se soustředil na plavání, jsem dával pozor na vyhýbání okolním plavcům, abych nepřišel třeba o oko.“

Nejraději proto Libor chodí do plaveckého bazénu v Hostivaři: „Je na nejvyšší úrovni a navíc je nejlevnější. Recepční jsou vlídné, v šatnách panuje čistota – třeba oproti Podolí – a nečpí v nich tolik chlór jako na Slavii. Také bezpečnost mi připadá dobrá.“ Je ovšem třeba dát si pozor, kdy do bazénu jdete. Hostivař totiž patří pod správu Karlovy univerzity a je určen pro výuku jejích studentů. Z hlediska využití veřejnosti je bazén přístupný pouze kvůli dostatečnému vytížení. Ideální je proto chodit tam o víkendech, ale zjistěte si předem, zda nebudou probíhat nějaké závody. Více informací o tomto bazénu najdete ve článku Plavecký bazén Hostivař: čistota a málo lidí.

Malé, ale šikovné

Jako další tipy lze uvést dva sousední bazény v centru poblíž metra Florenc. Oba jsou malé, levné a docela skryté. Ten pevně jmenovaný najdete v hotelu Axa, druhý potom o stanici tramvaje dál v budově organizace YMCA. Zmíněné bazény jsou čisté a okolo poledne se vám leckdy poštěstí, že ve vodě plavou třeba jen tři lidé. Pro ty, kdo naopak milují velké prostory a nehledí na nějakou tu korunu, je potom ideálním místem Aquapalace v Čestlicích kousek za Prahou, největší zábavní aquapark ve střední Evropě. Více informací o něm najdete ve článku Aquapalace Praha: největší ve střední Evropě.

A pokud jste si vy sami oblíbili jiný bazén, klidně nám napište, rádi váš tip zveřejníme. Chodíte někam plavat vysloveně rádi? Nebo se některým bazénům raději vyhýbáte, protože jste si odtamtud opakovaně odnesli plíseň na nohou? Podělte se s ostatními o vaše zkušenosti! A my vám na závěr ještě nabízíme přehled krytých pražských bazénů i s kontakty.

Komentáře: 5 »

 1. Jedenáctka na Chodově! Super bazén 25 m

  Komentář Áďa — 7.7.2016 @ 17:10

 2. Teda AXA i YMCA jsou zřejmě na plavání dobré, ale napsat, že jsou od sebe vzdálené 2 stanice tramvaje může jen ten, kde od Bílé labutě jezdí na Náměstí republiky s přestupem na Masarykově nádraží. Jedná se přirozeně jen o 1 stanici a pokud 8 nebo 207 ujedou před nosem, tak je snad rychlejší to dojít pěšky? Podobné „žurnalistické nepřesnosti“ bohužel zpochybňují i jinak užitečné informace.

  Komentář Kiril — 9.8.2016 @ 12:45

 3. Děkujeme za upozornění, pane Kirile :) red

  Komentář Monika — 9.8.2016 @ 20:39

 4. Kdyz jsem byla dite (cca 15 let zpatky),jezdila jsem plavat na Zeleny pruh.Bazen tam doted existuje,nevim,v jake je kvalite, ale vzhledem k lokalite by nemusel byt drahy.

  Komentář Bzzz — 22.8.2018 @ 16:51

 5. My to tam známe :) Jde o 25metrový krytý bazén, kam má veřejnost vstup jen ve vyhrazených hodinách, O prázdninách je zavřený (patří k učňovskému učilišti) a ve školním roce tam bývá dost plno.

  Komentář Monika — 22.8.2018 @ 19:37

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář