Praha: Camera obscura, dílo Satanovo!

Camera obscura, dílo Satanovo!

Přirozená camera obscura na malostranské půdě

Přirozená camera obscura na malostranské půdě

Co je ona strašlivá camera obscura? Zcela nevinné zařízení využívají přirozený optický jev, předchůdce dnešního fotoaparátu.

Světlo procházející malým otvorem do temné místnosti, vytvoří na protější stěně převrácený obraz předmětů před otvorem. Vypadá to skoro zázračně, je jde o obyčejné vlnění. A camera obscura (z latinského temná komora) ho cíleně využívá.

Jak funguje? Camera obscura je v principu schránka, třeba i velikosti místnosti, s otvorem v jedné stěně. Světlo z vnější scény po průchodu otvorem dopadne na konkrétní místo na protější stěně. Umístíte-li na místo dopadu světla podložený papír, můžete přenesený obraz jednoduše obkreslit: perspektiva zůstane zachovaná, realistický výsledek zaručen.

Jen musíte počítat s tím, je obraz promítnutý tímto jednoduchým aparátem bude vždy menší než ve skutečnosti a převrácený. Nebude také zcela ostrý – ale pokud projdou na zobrazovaném místě chodci, bude se hýbat. Se zmenšujícím se otvorem je promítaný obraz ostřejší, ale zároveň se snižuje jeho jas. Je-li otvor příliš malý, ostrost se opět začne zhoršovat.

Camera obscura

Princip camery obscury

Za cameru na hranici

Zřejmě poprvé tento princip popsal už čínský filozof Mo Ti v 5. století př. n. l. Ucelený popis camery obscury shrnul ve svém díle Magia Naturalis (Přírodní magie) neapolský vědec Giovanni Battista della Porta. Svým hostům promítal pro obveselení obrazy herců na stěnu – s obrovským úspěchem. Psalo se ovšem 16. století, takže ho za to inkvizice málem dostala na hranici.

Vznikne kdekoli

Že camera obscura vzniká přirozeně všude tam, kde se k ní vytvoří vhodné podmínky, svaté otce nepřesvědčilo. Žádný div, že pověrčiví církevní hodnostáři považovali kdysi tuto nezvyklou podívanou za dílo Satanovo…

Podívejte se pozorně na úvodní obrázek, a užasnete: Otvor v jedné malostranské střeše vytváří na zdi půdy (která v tomto případě slouží jako camera obscura) panorama jižního průčelí Pražského hradu o velikosti asi 4×2 m.

Náš tip: Krásnou ukázku camery obscury najdete také na výstavě Vikýře Play, která probíhá v pražské Malostranské besedě.

zdroj a foto: cs.wikipedia.org

Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář