Praha: Notoricky známé pražské památky

Notoricky známé pražské památky

Kostel svatého Mikuláše

foto: Fotolia

Snad žádné jiné město na světě není tak architektonicky pestré jako Praha. Vytipovali jsme pro vás ty úplně nejznámější památky, které rozhodně nesmíte minout.

Vydáme se po nich chronologicky: od nejranějšího románského slohu, přes vznosnou gotiku, důstojnou renesanci a bombastické baroko až k hravé secesi a svéráznému kubismu.

Od pradávna po gotiku

Začneme na Vyšehradě, u rotundy svatého Martina, která je spolu s apsidou baziliky sv. Jiří (Pražský hrad) klasickou ukázkou románského stylu a patří k nejstarším památkám v Praze. Poté se metrem (stanice Vyšehrad – Staroměstská) přemístíme na Staroměstské náměstí, kde najdeme gotický Týnský chrám. Správně se jmenuje kostel Matky Boží před Týnem a jeho průčelí patří k nejznámějším pražským panoramatům. Nyní přejdeme Karlův most (vrcholná gotika, sochy barokní), zahneme doprava a protouláme se uličkami Malé Strany ke stanici metra Malostranská a odtud vzhůru po Starých zámeckých schodech rovnou na Hrad. V jeho areálu najdete katedrálu sv. Víta, nejznámější českou gotickou stavbu. Přímo naproti ní, ve Starém paláci,  je potom Vladislavský sál. Byl postaven za panování Vladislava Jagellonského a představuje jednu z předních ukázek české pozdní gotiky.

Renesance a baroko

Projdete Hradem až ke  hlavní Matyášově bráně. Na Hradčanském náměstí po levé ruce budete mít Schwarzenberský palác (dříve zvaný Lobkovický) a o kousek dál v hradních zahradách letohrádek královny Anny (Belveder), který dal pro svou milovanou manželku vystavět Habsburk Ferdinand I. Obě jsou to známé renesanční památky.

Z letohrádku to máte příjemnou procházkou přes křivolaké uličky bizarního Nového světa na Loretánské náměstí, kde se tyčí barokní Pražská Loreta  (kostel Narození Páně) se svou proslavenou zvonkohrou. Odtud se vrátíte zpět na Hradčanské náměstí a Nové zámecké schody vás snesou rovnou na Malostranské náměstí. Barokní kostel svatého Mikuláše se tyčí přímo na něm. Jeho věže, které neodmyslitelně patří k  panoramatu města, jste mohli pozorovat už z Hradu. V rohu náměstí, kudy jezdí tramvaje směrem na Smíchov se potom za zdí jednoho z malostranských paláců skrývá další barokní perla: Vrtbovská zahrada.

Toulejte se beze spěchu

Už vás určitě pěkně bolí nohy, ale zbývají jen dvě památky. Obecní dům je jednou z nejznámějších secesních staveb v Praze. Stojí na náměstí Republiky, v sousedství Prašné brány, a dojdete k němu cestou zpět přes Karlův most a uličkami Starého Města. V nich leží i nejznámější česká kubistická stavba, dům u Černé Matky Boží, vrcholné dílo architekta Josefa Gočára.

Naše tipy:

  • Pokud si chcete ušetřit čas a cestu, začněte procházku po památkách u Obecního domu a postupujte přes Staré Město na Malou Stranu na Hrad – neprojdete sice památky chronologicky, ale budou vás méně bolet nohy. Vyšehrad si potom nechejte nakonec, ten jediný je trochu z ruky. Z centra se k němu dostanete po trase metra C.
  • Nechejte si na prohlídku Prahy po této trase alespoň dva dny, ale lépe tři. Atmosféru města nevstřebáte v turistickém trysku.

 

Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář