Praha: Na pečenou husu do Kryštofova údolí

Na pečenou husu do Kryštofova údolí

Kryštofovo údolí, penzion U Uhlířů

Penzion U Uhlířů
foto: Praha levně

Ve vesnici Kryštofovo údolí žijí jen dvě stovky lidí, proudí sem však zástupy turistů. Obec má totiž vlastní orloj a muzeum betlémů. Kousek za ní pak přemosťuje údolí nad říčkou Rokytkou jeden z nejromantičtějších a nejvyšších viaduktů v ČR.

Pokud do Kryštofova údolí zavítáte, objednejte se předem v penzionu U Uhlířů, kde vám upečou voňavou svatomartinskou husu. Tento zlatý bod jídelního lístku je pýchou pana majitele, který sám a s láskou pečeni pro hosty porcuje.

Vesnička Kryštofovo údolí se nenápadně tulí u řeky Nisy. Je dobře schovaná mezi kopci, takže v ní za neklidných dob nacházeli útočiště uprchlíci před válkami, ať už husitskými, nebo třicetiletou.

Nepříjemné a divoké místo

První obyvatel vesnice byl poustevník jménem Christophorus, který dal obci jméno. Tolik praví pověst ze sedmnáctého století, jejíž jádro, jak už to často bývá, skrývá trochu pravdy.

Původně zde, na území pánů z Dubé, bydleli hlavně uhlíři a horníci, nedaleko se totiž těžila železná ruda. V zapadlém údolí se na chléb vydělávalo těžce, mělo však velkou výhodu: díky nenápadné poloze bylo ušetřeno válečných běsnění. Jinak ale místním obyvatelům zdejší bydlení nikdo nezáviděl. „V tomto hornatém, studeném a drsném údolí zima končí velmi pomalu na pozdním jaře a začíná znovu už brzy na podzim. Je to nepříjemné a divoké místo a spíše se oškliví, než aby vybízelo k bydlení,“ napsal před 300 lety kronikář. To už ovšem dávno neplatí. Ba přímo naopak, vesnice s půvabnými, zachovalými roubenými chalupami je na trhu realit velmi žádanou lokalitou.

Naše další tipy:

Orloj a další velké změny

Prvním pozitivním krokem bylo vystavění okresní silnice v polovině 19. století. V roce 1900 pak přibyla železnice. Trať z Liberce do České Lípy přemosťuje údolí unikátním viaduktem se 14 oblouky. Celkem 194 metrů dlouhý most má výšku 30 m a je národní technickou památkou.

Po druhé světové válce byla většina stálých obyvatel z Kryštofova Údolí odsunuta a místo se stalo poklidnou rekreační oblastí. Klidné vody zčeřil pan Martin Chaloupka, provozovatel muzea betlémů. Jako by to nestačilo, usmyslel si na přelomu tisíciletí přebudovat chátrající bývalou trafostanici na první vesnický orloj v ČR. A přes pochyby většiny sousedů a úředníků dotáhl krásně bláznivý nápad do konce. V sobotu 1. prosince 2007 se apoštolové na orloji poprvé vydali na svou pouť.

Údolský orloj tvoří 22 figur, většina z nich je pohyblivých. Ponocný duje do trubky, pes obíhá okolo něj, krávy, slepice a husy se krmí a nad tím vším důstojně kyne dvanáct apoštolů. Plastiky po straně pak představují sv. Barboru, patronku horníků, a sv. Kryštofa, patrona obce.

Naše tipy

  • Poslední víkend v červenci, na sv. Kryštofa, pořádá obec pouť. Nebude na ní chybět tržiště s ukázkami řemesel: sklářství, krajkářství, pernikářství, kovářství, košikářství, keramiky či drátenictví. Můžete se projet na koních, zkusit štěstí na středověké střelnici, ochutnat medovinu, klobásky či nakládané sýry. Pobaví vás folklorní soubor Jizera či Sváťovo divadlo. Pouť zakončí  ohňostroj.
  • O Vánocích umocňuje slavnostní atmosféru obce dřevěný betlém Josefa Jíry v životní velikosti.
  • Na faře vedle kostela nabízí původní keramiku místní keramik.
  • Cesta z metropole do Kryštofova údolí vám zabere něco přes hodinu jízdy autem.

Podívejte se, jak krásně je v Kryštofově údolí!

zdroj: krystofovoudoli.cz

foto: Praha levně.cz

Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář