Praha: Pražské rekordy, kuriozity a zajímavosti

Pražské rekordy, kuriozity a zajímavosti

Pražské věže

Pražské věže
foto: Kellyana

Víte, kolik má Praha doopravdy věží? Tušíte, kde leží nejkratší ulice? Trefíte k největší pražské jezdecké soše? Víte, jaké je největší pražské náměstí?

Nestačíte se divit. Zatímco nejkratší pražská ulice má pár metrů, nejdelší projdete stěží za 3 hodiny! K unikátům patří i nejstarší pražská nemocnice, která léčí bez přestávky už 658 let nebo nejmenší dům, jehož průčelí obejme rozpětím paží dospělý muž.

A kdepak „stověžatá“, metropole má věží pětkrát tolik! Podle Pražské informační služby se v Praze nachází okolo 500 věží, nepočítaje věžičky měšťanských domů. To bychom se už pohybovali v tisících! Pojďte se s námi podívat na některá pražská NEJ-.

 • Nejdelší pražská ulice je výpadovka Strakonická. Projít ji by vám nějakou tu hodinu zabralo, měří totiž 15,5 km.
 • Zato nejkratší pražská ulice je dlouhá, co by malé dítě kamenem dohodilo, pouhých 27 m. Jmenuje se Jiřího Červeného a leží na Kampě. Ale tím kamenem neházejte, je to totiž ulička nejen krátká, ale také velmi úzká!
 • Nejstarší pražská kavárna, Slavia, loni oslavila 130 let od založení. Otevřena byla roku 1881 v paláci Lažanských.
 • Kam se ovšem hrabe na nejstarší pražskou hospodu a pivovar U Fleků na Novém Městě! Ten má tradici už od roku 1499.
 • Ale pivovarníci mají skoro 150 let zpoždění oproti felčarům. Nejstarší pražská nemocnice Na Františku totiž poskytuje lékařskou péči nepřetržitě už od 14. století! Založena byla roku 1354, kdy zde arcibiskup Arnošt z Pardubic vysvětil kapli a špitál.
 • Znáte dobře pražské metro? Tak to jistě víte, že nejdelší eskalátor (87,2 m) má stanice metra Náměstí Míru. Je také nejhlubší (53 m). A co nejkratší úsek mezi stanicemi metra? Ten měří jen 425 m a spojuje stanice Hlavní nádraží a Muzeum. Naopak nejdelší úsek spojuje stanice Nádraží Holešovice a Kobylisy  (2,748 km).
 • Myslíte, že největší náměstí v Praze je Václavák? Omyl! Největší rozlohu, 80 550 čtverečních metrů, má Karlovo náměstí, dříve zvané Dobytčí trh. Václavské náměstí, někdejší Koňský trh, je zato nejdelší (682 m).
 • Nejmenší pražský dům najdete v Anežské ulici na Starém Městě. Má číslo popisné 4/1043 a jeho průčelí zabírá na šířku pouhých 2,25 m.
 • Pamatujete, jak se Pražanům Jarek Nohavica posmíval, že u Muzea jsou celé 4 cm sněhu? Ani moc nepřeháněl. Pokud v Praze napadne sníh, dosahuje průměrné výšky 5 cm.
 • Nejvyšší pražskou stavbou je Televizní vysílač Žižkov (216 m). Kam se na ni hrabe bývalá City Tower na Pankráci (109 m) nebo Petřínská rozhledna (63,5 m)! Ta ovšem přerostla svou starší sestru Eiffelovku nadmořskou výškou 378 m. Ani to jí však nestačí k prvenství.
 • Úplně nejvyšším bodem Prahy je nevýrazný vrch Teleček v městské části Zličín. Jeho nadmořská výška činí 399 m. Naopak nejnižším místem Prahy je hladina Vltavy u Suchdola (177 m n. m.) na hranicích metropole.
 • Řeka Vltava protéká Prahou v délce asi 30 km. Její největší šířka je 330 m a její vody obtékají na území města celkem 9 ostrovů. Klenou se přes ni i oblouky nejstaršího zachovaného pražského mostu, Karlova (1357).
 • Největší pražskou bronzovou jezdeckou sochu nenajdete v horní části Václavského náměstí! Je to 9 m vysoká a 9,6 m dlouhá socha vojevůdce Jana Žižky a dominuje vrchu Vítkov. Vytvořil ji Bohumil Kafka.
 • Na nejstarším pražském nádraží byl zahájen provoz v roce 1830 a pokračuje doposud. Tehdy se jmenovalo Bruska. Dnes je to nádraží Praha – Dejvice.
 • Nejhlubší pražskou studnu najdete na III. nádvoří Pražského hradu. Pochází ze středověku a má úctyhodnou hloubku 70 m, takže dosahuje až na pomyslnou úroveň hladiny Vltavy. Sloupec vody v ní býval vysoký46 metrů.

zdroj: takemetoprague.eu

 

 

Komentáře: 2 »

 1. Nejdelsi usek metra neni jiz mezi Smichovskym nadrazim a Radlickou, ale od roku 2004 mezi Nadrazi Holesovice a Kobylisy. Opravte si prosim jiz 10 let neplatny udaj.

  Komentář David — 12.7.2014 @ 10:14

 2. Děkujeme za připomínku, opravujeme :)

  Komentář Monika — 15.10.2014 @ 10:18

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář