Praha: Matika vs. etika: Proč ne/přijímat do ČR uprchlíky

Matika vs. etika: Proč ne/přijímat do ČR uprchlíky

chudoba

ilustrační foto: Praha levně

První uprchlíci už dorazili i do ČR a také do Prahy. Co si s nimi počít?

Je hanebnost nepomoci člověku v ohrožení života, zejména když jde o děti. Tak praví obyčejná lidská slušnost. Jenže kde leží její hranice? A kde ji máte vy?

Postačí azyl pro sto tisíc uprchlíků, jak slibuje vysoký komisař OSN António Guterres? Bude dost, když Evropa přijme 160 tisíc lidí, jak to požadují humanitární organizace?

Navíc něco jiného je válka – a něco jiného „pouhá“ bída. Koho bychom tedy vlastně měli v Evropě přijímat? Vybereme si podle země původu nebo podle pohlaví?

Syrské uprchlíky před Islámským státem ano, ale muslimské přistěhovalce z Afriky ne? Zoufalé matky s dětmi ano, ale mladé muže nikoli? Jen ty, kteří zachraňují holý život v útěku před válkou? Nebo i ty, kdo prchají před bídou v přirozené touze po lepším životě? A máme vůbec ekonomickou sílu pomoci?

Týká se to i vás?

Světová bída, imigranti a žvýkačky

Roy H. Beck, bývalý dlouholetý novinář a politický analytik, je zakladatelem a výkonným ředitelem společnosti NumbersUSA, která lobuje za omezení přistěhovalectví do USA. Pomiňme fakt, že se tato organizace brání nařčením z rasismu a extremismu a pohleďme na čísla, která nabízí. Když se podíváte na jeho video, padne na vás beznaděj. Když nic jiného, stojí za to o nich alespoň uvažovat.

Na světě je přes 1,4 miliardy extrémně chudých lidí. Další 4 miliardy „pouze“ chudých. Každý rok se do chudoby narodí dalších několik desítek milionů lidí. A OSN hodlá poskytnout útočiště sto tisícům uprchlíků? Směšné! Dokonce i kdybychom my v ČR přijali 5 milionů lidí ze zemí třetího světa, bude to vůči světové chudobě jako plivnout do oceánu. Světu se nijak neodlehčí – a český národ de facto zmizí z map.

Imigrace světovou chudobu nevyřeší. Na to je příliš málo bohatých a příliš mnoho chudých zemí. Nemá proto smysl přijímat ekonomické uprchlíky, lepší je pomáhat živořícím lidem přímo v místech, kde žijí.

Což vede k dalším otázkám – postačilo by vůbec celé bohatství Západu, aby vyléčilo neduhy chudého světa? A i kdyby ano, existuje vůbec mechanismus, jak to uskutečnit? Humanitární organizace by mohly vyprávět, jak přichází vniveč dobře míněná pomoc…

Vinen, protože je bohatý!

Bohužel je to tak. Můžeme za to i my, alespoň částečně. Přesněji řečeno může za to západní civilizace, Češi se tak trochu vezou. My jsme bez souhlasu OSN nebombardovali Irák ani Libyi. Nemáme podíl ani na destabilizaci a rozvratu Sýrie.

Nicméně i my máme na svědomí globální oteplování, které možná vyvolá daleko větší migraci v důsledku sucha a ztráty vodních zdrojů. I my si žijeme nad poměry a plýtváme neobnovitelnými zdroji energie. I my se máme dobře, protože je nás málo. Zvykli jsme si na vysoký životní standart. Zavíráme oči před problémy světa, zatímco nůžky ekonomické nerovnováhy se rozevírají stále víc. A nechceme se dělit. Jenže když něco neuděláme, zoufalí lidé nás převálcují.

Uzavřeme snad proto hranice Schengenu? Nemůžeme přece Evropu obehnat hradbami a hlídat ji vojáky, kteří zastřelí každého, kdo se je pokusí přelézt! Nebo snad ano? Měli bychom být rádi, že jsme my ti vyvolení a se zbraní v ruce bránit své bohatství a dědictví předků?

Nikoli! Musíme hledat cesty, jak světu pomoci. Umožnit ekonomickým uprchlíkům, aby se uživili doma ve své vlasti. A prokázat svou lidskost tím, že pomůžeme v nouzi válečným uprchlíkům. Myslíte, že se vás to netýká? Schválně – co byste byli ochotni obětovat vy?

Na to jsme se zeptali i některých Pražanů. Co nám odpověděli? To zjistíte ve článku:

Anketa: Byli byste ochotni pomoci uprchlíkům?

 

Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář