Praha: Strašlivé pověsti o hradu Helfštýně

Strašlivé pověsti o hradu Helfštýně

Hrad Helfštýn, pohádka 1

Helfštýn ve filmu Janek a Anežka
foto: janekaanezka.cz

Tento moravský krásný hrad rozhodně neleží hned za Prahou, nicméně pokud hodláte cestovat po ČR, vyplatí se vám na něj vypravit. Leží u Lipníka nad Bečvou, což je z metropole asi tři hodiny jízdy autem.

Helfštýn patří k největším a také nejzachovalejším hradům na území ČR. Hradební zdi má úplně nejdelší ze všech. Nejzajímavější na něm však je už tradiční setkání uměleckých kovářů Hefaiston.

Jde o mezinárodní akci, která se každoročně koná přímo na hradě. V jejím  rámci  vznikají pod rukama mistrů černého řemesla originální kované plastiky. Ty v zimě odpočívají v depozitářích, přes léto jsou ale umístěny v areálu hradu a propůjčují mu nezaměnitelný ráz.

O černém kocourovi

Hrad býval kdysi podle pověsti sídlem vdovce Kuny, kterému zůstalal na světě jen spanilá dcera Lidmila. Chtěl jí zajistit bohatý život výhodným sňatkem, jenže ona milovala mladého, chudého panoše Ganeluna. Kuna nešťastného mládence vyhnal, aby dceřina čest nepřišla k úhoně. Ztracen v divoké bouři proklel zoufalý hoch sebe sama i svůj krutý úděl. Najednou kde se vzal, tu se vzal, stojí před ním černý kocour a lidským hlasem mu slibuje pomoc výměnou za prvorozené dítě. Kdo by domítl! Ganelun se díky kouzlům dostal zpět do hradu, kde vyzval ostatní pány na souboj o ruku své vyvolené. Slavně zvítězil a nakonec se s Lidmilou oženil. Když se mu narodil syn, na slib už dávno zapomněl. Ne tak kocour: když bylo chlapci dvanáct let, přišel si pro něj. Otec i matka našli dítě mrtvé a sami se poté zabili. Hrad osiřel a duch Ganeluna prý dodnes bloudí zříceninami.

O zelené paní

temných dobách středověku vládl na Helfštýně zhýralý křižácký rytíř Jan Messenpeck, který s oblibou využíval práva první noci. Jednoho dne padla jeho volba na dívku Anežku, kterou unesl přímo ze svatebního veselí. Ta se však odmítla zvrhlému šlechtici poddat a raději se vrhla do hlubokého jezírka před branou paláce. Posledním dechem pak rytíře proklela. Té noci hladina jezírka zezelenala a duch nebohé Anežky strašil Jana každou noc. Zelená helfštýnská paní prý často prochází po hradbách a sklepeních, kde po sobě zanechává zelenou stopu na zdivu. Kdo se jí dotkne, tomu se splní tajné přání. Pověst zfilmovali studenti Univerzity Tomáše Bati do krátkého snímku, v němž si hlavní roli zlého hradního pána zahrál charismatický český herec Miroslav Etzler.

Podívejte se, jak to vypadá na Helfštýně!

foto: Praha levně, janekaanezka.cz

zdroj: helfstyn.cz, janekaanezka.cz

Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář