Praha: Pojďte malovat na Karlův most! Prý se to už může…

Pojďte malovat na Karlův most! Prý se to už může…

Karlův most

foto: Fotolia

A užijte si to. Díky studentovi výtvarné školy Milanu Martincovi vás totiž napříště možná nebude při malování a focení na Karlově mostě obtěžovat hrubá ochranka.

Veřejná kreslicí akce se koná tuto sobotu, 28. září ve 14 hodin. Sraz je u schodů před Rudolfinem, instrukce jednoduché: „Skicáky s sebou. Přijde, kdo chce, kreslí si co chce, odejde, kdy chce. Pokud bude pršet, akce se ruší.“

Happening je tečkou za incidentem, kdy ochranka najatá Občanským sdružením Karlova mostu hrubě zabránila Milanovi a jeho kamarádovi malovat na Karlově mostě. A oni si to nenechali líbit.

Peníze až na prvním místě

Ještě donedávna stačilo, abyste si na Karlově mostě třeba jen rozložili fotografický stativ – a už na vás místní umělci volali strážce pořádku. Jak může občanská iniciativa určovat běh života na nejcennějším mostě v zemi? Kupodivu snadno…

Občanské sdružení Karlova mostu (SVKM) totiž získalo od radnice Prahy 1 výhradní právo pouštět na most stánkaře dle vlastního výběru. Původní cíl byl rozumný: vyhnat prodejce ruských matrjošek, ušanek a dalšího šuntu. Podařilo se. Ale také to není špatný kšeft. Kdo by nechtěl mít prodejní stánek na nejkrásnějším a nejfrekventovanějším místě v Praze!

Přečtěte si také:

Kdo jsou pánové, kteří rozhodují o tom, koho na most s tužkou nebo štětcem v ruce pustí? Několikačlenná komise. Umělci, kteří se na most díky ní dostali, samozřejmě táhnou za jeden provaz. Stačilo aby člověk vytáhl stativ nebo skicář, a už se stal nekalou konkurencí. Přece tu nebude někdo jen tak malovat, když oni si za to platí!

„Aby si výtvarník mohl na mostě pronajmout několik metrů čtverečných, vystavovat a prodávat svoje díla, musí sedmičlenná komise SVKM uznat, že jsou dostatečně reprezentativní, schválit je a vystavit povolení. Vystavující pak platí 350 Kč za metr čtvereční denně plus 500 Kč za čtvrtletí. Ale pozor – peníze jdou na účet Sdružení, nikoli města,“ vysvětluje Milan Martinec.

Vydrželo to docela dost let. Až jednou…

Padla kosa na kámen

Vše spustila nevinná provokace Milana a jeho kamaráda. „Co se stalo? Koupili jsme skicák a vyrazili na Karlův most. Na papír jsme napsali Free portraits, 5 minutes a čekali, co bude. Spousta mladých turistů se se zájmem zastavovala, tak jsme s nima pokecali a přitom je nakreslili. Když se jim skica líbila, dali jsme jim ji jako dárek. Zadarmo. Netrvalo dlouho, a Občanské sdružení Karlova mostu se přihlásilo o slovo. Následovaly dohady, urážky, příjezd hlídky městské policie a zákaz nejen toho, co jsme dělali, ale zákaz kreslení obecně včetně skic domů nebo soch, které si bude chtít za chůze pořídit procházející turista. To by tak hrálo, aby si každej kreslil co chce a kde chce!“ popisuje student.

„Proč jsme to udělali? Prostě rádi kreslíme. Opravdu rádi. Jsme ilustrátoři, kreslení nás baví, figurální kresba obzvlášť a potřebujeme trénovat – pořád a všude. To byl pro mě hlavní důvod. A ten vedlejší? Bezesporu provokace, nebo spíš průzkum bojem. Chtěli jsme ukázat, jak to na mostě vlastně funguje. SVKM tam sice pomáhá udržovat pořádek a přispívá na opravy sochařské výzdoby, což je chvályhodné, ale současně s tím také na Karlově mostě otravuje vzduch, ochraňuje ho jako vlastní dojnou krávu, omezuje moje svobody a mně to pije krev,“ přiznává Milan.

Omluva – a co dál?

Povedlo se nad očekávání – studenti totiž celý incident prozíravě nahráli na video a umístili na YouTube. Jeho nadpis bych trefný: O buranství a nesvobodě. A živelný zájem lidí ukázal, že nejsou sami, koho štve arogance SVKM.

Překvapivě následovala omluva radnice Prahy 1, pod kterou byl podepsaný první místostarosta Daniel Hodek: „… reakce na Vaši nekomerční kresbu byla nepřiměřená, a tímto se za ni velice omlouvají,“ píše s odkazem na SVKM a dodává: „Pokud je v lokalitě Karlova mostu provozována nekomerční kresba a nejsou na památkách umístěny nepřípustné transparenty, považujeme tuto činnost za přípustnou.“

Jak dlouho dobrá vůle radnici vydrží? Bude se sdružení jejími výtkami řídit? A jak by na to všechno reagoval stavitel mostu, otec vlasti, císař a král Karel IV., blahé paměti?

Jeden báječný středověký zvyk nás napadá – nepoctivci a další vykukové se za trest spouštěli přímo z mostu v koších do ledové Vltavy…

Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář