Praha: Vrbovec: Opatův vinný sklep z 18. století

Vrbovec: Opatův vinný sklep z 18. století

Praha, Šenk Vrbovec

Praha, Šenk Vrbovec

Rozlehlý pískovcový sklep u obce Chvalovice nechal roku 1770 vybudovat mlsný opat řádu premonstrátů jako součást Louckého kláštera ve Znojmě. Měří více než 200 m a patří k největším na Znojemsku. A zrají v něm jedny z nejlepších vín.

Ty tam jsou časy, kdy Moraváci do Prahy posílali slivky toho nejhoršího, co jim ve sklepě zbylo. Trochu to pro jistotu ještě dosladili a konzumní červené nebo bílé víno bylo na světě…

To už je dnes minulost. Čím dál víc vinařů směřuje svou produkci do Prahy. A vyplatí se jim to. Za poslední leta vyrostla v metropoli klientela, která dovede dobré víno ocenit.

Z jihu Moravy…

Patří z nim i vinařství Waldberg z Vrbovce, jehož vína poslední dobou příjemně překvapují. Zejména typické znojemské odrůdy SauvignonVeltlínské zelené se objevují mezi stovkou oceněných v Národním salonu vín. Jsou pro ně typické charakteristické broskvové a kopřivové klony Sauvignonu, ale také odrůdově kořenitý Veltlín s jemným, ovocně květnatým tónem a příjemně harmonickou chutí s vyrovnaným poměrem zbytkového cukru a kyselin.

Katastr obce Vrbovec leží jižně od Znojma směrem ke hranici s Rakouskem a patří do něj jedny z největších a nejvýznamnějších vinic regionu. Tratě se rozkládají v okolí obcí Vrbovec, Dyjákovičky a Chvalovice, ke je pěstování vinné révy tradicí už po staletí. Má zde totiž výborné půdní a ideální klimatické podmínky.

… do srdce Prahy

Vinný šenk Vrbovec potom našel místo přímo v srdci metropole. Původně to byla jen jedna stylová, dřevem obložená místnůstka přímo na Václavském náměstí. Na stojáka jste si tam mohli dát dvě deci kvalitního vína za velmi příjemné ceny.

S tím, jak zájem rostl, se rozhodlo vinařství rozšířit prostory. Přesunulo se o pár ulic dál do Skořepky, maličkou místnost vyměnilo za velkou se solidním zázemím, přidalo pohodlnější sezení a rozšířilo sortiment od rozlévaných kvalitních sudovek – které zůstaly – i k sedmičkám vín přívlastkových a archivních.

A jako bonus navíc je třeba zmínit příjemnou hudbu. Pan barman má vkus, a tak prostorem zní jazz a taneční klasika, a to v intenzitě, která neruší hovor.

Otevírací doba

  • PO – ČT 14 – 24 hodin
  • 14 – 01 hodin
  • SO 15 – 01 hodin
  • NE 15 – 24 hodin

Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář