Praha: Les vzpomínek aneb Hřbitov bez hrobů

Les vzpomínek aneb Hřbitov bez hrobů

Les vzpomínek, Praha, Ďáblice

foto: Michal Jenčo

V Praze byl dnes slavnostně Les vzpomínek, první český přírodní hřbitov, kde je možné ukládat popel zemřelých ke kořenům památečních stromů.

Les vzpomínek je součástí hřbitova v pražských Ďáblicích. Za unikátním projektem stojí Správa pražských hřbitovů a nezisková organizace Ke kořenům.

Nápad vytvořit přírodní pohřebiště vznikl před dvěma lety. ,,Uvědomujeme si, že nestačí naříkat nad úpadkem pohřebních rituálů a nezájmem Čechů o předky,“ uvedl při zahájení ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený.

„Chceme to změnit tím, že pozůstalým nabídneme nové možnosti rozloučení, prostor, který jim usnadní smířit se se ztrátou blízké osoby, přátelský prostor pro vzpomínání. Les vzpomínek je pokusem o humanizaci pohřbívání a hřbitovů,“ dodal.

Vydejte se na zadumané toulky!

Místo pomníku strom

V lese o velikosti 2 hektarů si budou moci lidé vybrat strom a pronajmout si pod ním místo pro uložení popela. Ten buď vsypou do jámy nebo ho mohou zakopat v biologicky rozložitelné urně. Aby se zachoval lesní charakter místa, je možné přinášení pouze živých květin bez obalů a stuh, ty umělé jsou zcela zakázány.

Lese vzpomínek nebudou žádné náhrobky, jména zemřelých ponesou dřevěné cedulky na kmenech stromů. Cena pronájmu takového hrobového místa bude zhruba odpovídat nájmu za běžný urnový hrob, tedy okolo 85 Kč za metr čtvereční na rok. V nájemní smlouvě na hrob jsou ale ještě služby s nájmem spojené, které se pohybují od 350 do 500 Kč ročně. Nájemcům lesního hřbitova však odpadnou náklady na pomníků, protože jejich funkci přebírají živé stromy.

Rozloučení pod širým nebem

Svůj památeční strom si mohou zájemci vybrat už během života, v Lese vzpomínek proto budou probíhat pravidelné sobotní prohlídky. Samotné obřady pak proběhnou pod korunami stromů, první z nich již tento týden.

Průvodkyněmi lesem i přípravami obřadu budou poradkyně pro pozůstalé z organizace Ke kořenům. „Les vzpomínek jsme vytvořili jako alternativu ke smutečním síním. Obřady v krematoriích totiž řada lidí považuje za chladné a neosobní,“ uzavírá jejich představitelka Monika Suchánska.

Podívejte se, jak to v Lese vzpomínek vypadá:

zdroj: lesvzpominek.cz, kekorenum.cz, hrbitovy.cz
foto: Michal Jenčo

Komentáře: 4 »

 1. Prosím napište, v kolik hodin jsou ty sobotní prohlídky? Díky

  Komentář Jarka — 2.12.2015 @ 23:49

 2. Zdravíme, paní Moravcová!
  Prohlídky se konají v soboty přibližně dvakrát za měsíc. Přihlásit se na ně můžete formulářem na webových stránkách: http://lesvzpominek.cz/
  Jsme rádi, že jsme vás inspirovali,
  za redakci Monika Kuncová

  Komentář Monika — 6.12.2015 @ 12:43

 3. dobrý den,kdy bude další termín k prohlídce??děkuji za info.M.Hájková

  Komentář miroslava hájková — 24.2.2016 @ 06:56

 4. Pěkný den, paní Hájková! To se musíte podívat na stránky společnosti, která hřbitov provozuje, my o něm jen informujeme :) Vaše redakce

  Komentář Monika — 7.3.2016 @ 20:18

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář