Praha: 6 tipů na výlet: Kam s dětmi na kole?

6 tipů na výlet: Kam s dětmi na kole?

foto: Harfa Sport

foto: Harfa Sport

Naučit dítě jezdit na kole vůbec není snadné. Pořád je to ale jednodušší, než ho připravit na skutečný provoz ve městě či dokonce po silnici mimo město.

Řízení, šlapání a rovnováha představují technický základ, ale zdaleka nestačí. Hlavní je motivace. Jestliže dítě cyklistika nebaví, nemá smysl jej do sedla nutit. Pokud jezdit chce, máte skoro vyhráno. Jak na to?

Před výletem na hřiště!

Dítě se nejvíce učí odkoukáním. Daleko účinnější než vysvětlovat je, když mu jdou rodiče příkladem. Často se však zapomíná na to, že stejně důležité v procesu učení je, aby také učitel sledoval dítě a podle jeho fyzické a psychické kondice přizpůsobil proces výuky. Unavený, vystresovaný prcek se nic nenaučí, spíš mu hrozí úraz.

Povedlo se a máte doma malého cyklodraka? Před prvním pořádným výletem si ještě udělejte projížďku na dopravní hřiště. Tam se dítě naučí sledovat, co se děje před ním, reagovat na chodce a semafory, jezdit po správné straně vozovky a poznávat základní dopravní značky. Jediná podmínka pro vstup je ochranná helma. Ta by měla být lehká, odvětraná a hlavně dobře sedět.

Jezdíte rádi na kole? Víme, kam vyrazit!

Doplňky zajistí bezpečí a pohodlí

Důležité jsou rovněž rukavice, které dítěti umožní lépe držet řídítka, neboť sají pot a řídítka tolik nekloužou. Chrání také před odřeninami rukou při případném pádu. Bezpečnost zvýší i odrazky, díky kterým je dítě lépe viditelné pro řidiče.

Hodí se také brašnička pod sedlo či na řídítka, do které můžete jako vítané překvapení vložit müsli tyčinku nebo oblíbeného plyšáka. A samozřejmě zvonek! Když se dítě řítí po chodníku a někdo se mu najednou postaví do cesty, bude pro něj jednodušší zacinkat, než se na poslední chvíli pokoušet vyhýbat či brzdit.

Jezdit umí, kam vyrazíme?

Když už dítě jezdí, nebojte se ho vzít na delší vyjížďku. Nejspíš vás překvapí, kolik toho je schopno ujet. Přesto radši volte trasu tak, abyste ji případně mohli přerušit a vrátit se vlakem nebo cyklobusem. Kam tedy na opravdový výlet?

foto: Praha levně

Cyklostezka z Bráníka do Vraného nad Vltavou

  • Pro začátek se můžete vydat třeba do Divoké Šárky.
  • Modřanskou cyklostezkou podél řeky z Bráníka dojedete až do Vraného nad Vltavou, celou dobu po rovině a novém asfaltu.
  • Na severu můžete podél Vltavy zamířit z Tróje až do Veltruského parku a zámku.
  • Také celodenní výlet z Prahy podél Berounky na Karlštejn je skoro po rovině a zpátky vás pohodlně doveze vlak na Smíchovské nádraží.
  • Rájem pro výpravné objevování s dětmi je pak rovinaté Hradecko, kde příjemně nenáročný terén a hustá síť cyklostezek vytvářejí skvělé zázemí pro rodinné výlety.

Nepodceňujte údržbu kola!

Máte už doma zkušeného malého cyklistu? Nepodceňujte údržbu kola. Pokud se na ni sami necítíte, poraďte se ve specializovaných prodejnách nebo cykloservisu.

Například v pražském Harfa Sportu začínají ceny balíčků údržby (základní seřízení a namazání, kontrola funkčnosti a bezpečnosti, dofouknutí kol, vidlice / tlumiče, namazání řetězu, projetí kola) na 390 Kč. Cyklo Krab nabízí servisní menu (seřízení brzd a řazení, promazání řetězu, přehazovačky a přesmykače, nahuštění) za 450 Kč, stejně jako cykloservis v Radotíně (základní seřízení a namazání, kontrola funkčnosti a bezpečnosti, dofouknutí kol, vidlice / tlumiče, namazání řetězu, projetí kola).

Tak šťastnou a bezpečnou cestu a spoustu krásných zážitků na kole!

Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář