Praha: Ve znamení rosé: Oslavte den lásky růžově

Ve znamení rosé: Oslavte den lásky růžově

Růžové víno

foto: ruzove.cz

Na mysli máme samozřejmě růžové víno, které bude 1. máje 2013 slavit svátek ve Ville Richter u Svatováclavské vinice na Pražském hradě. Budete zde moci vyzkoušet nejlepší moravská a česká růžová vína.

Na návštěvníky čekají vzorky od 29 menších vinařů i větších vinařských firem, které si budou moci užít spolu s pohledem z jedné z nejhezčích pražských vyhlídek – přes Staré zámeské schody dohlédnete na Malou Stranu i Staré Město.

Ochutnávka začíná od 10 hodin a končí v 18 hodin. Vstupné činí 100 Kč a zahrnuje degustační mince a katalog vinařství. Vzorky se platí zvlášť.

Co je to rosé?

Růžové víno neboli rosé se vyrábí z odrůd modrých hroznů nejčastěji metodou krátkého naležení rozemletých hroznů, tzv. rmutu. V České republice se nejvíce používají hrozny odrůd Frankovka, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe nebo Cabernet Sauvignon.

Růžová vína se chlubí celou škálou barevných odstínů – od růžovošedé, přes jemně lososovou, sladce malinové tóny až po měděnou, v závislosti na zvolené odrůdě hroznů a technologii jejich zpracování. Růžové víno není určeno k archivování, mělo by se pít mladé, dokud má svěží ovocnou chuť a vůni. Nejlépe do jednoho až dvou let od sklizně.

Růžový máj, v duši ráj

Pokud už máte jiný program, můžete se přijít podívat na svět růžovými brýlemi, nebo ještě lépe přes sklenku růžového vína na další degustační slavnost růžových vín a klaretů. Nese jméno Růžový máj a proběhne 18. května na náměstí Jiřího z Poděbrad v rámci farmářských trhů.

Domovem vína je ovšem Morava. Pro ty, kteří rádi zkoušejí kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami, je na 4. května připraveno snoubení růžových pokrmů s růžovým vínem v Zaječí. Tři dny na to, 7. května, se potom ve Znojmě uskuteční tradiční „růžová“ akce Jarovín Rosé zvaná Den v růžovém a v sobotu 25. května se můžete těšit na Slavnosti růžového vína ve Valticích. Konec května pak bude ve znamení Mikulov Gourmet Festivalu, který je plánován na dny 30. května až 2. června.

zdroj a foto: ruzove.cz

 

Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář