Praha: Stověžatá: Kolik má Praha vlastně věží?

Stověžatá: Kolik má Praha vlastně věží?

Praha, panorama s věžemi

Praha, panorama s věžemi
foto: Kellyana

Přídomkem „stověžatá“ který se tak dobře ujal, pravděpodobně obdařil Prahu před 200 lety rakouský historik Josef Hormayer. Kdeže ty dob jsou! Pražských věží je dnes daleko víc! A spousta z nich má zvony, které znějí při slavnostních příležitostech do daleka.

Na počátku 19. století se věže české metropole snažil spočítat Hormayerův současník, matematik Bernardo Bolzano, a došel k číslu 103. Už tehdy ovšem vynechal vodárny a hlavně nespočet malých věžiček soukromých domů. Se stejným přístupem by podle informací Pražské informační služby dnes věží mělo být okolo 500. Když však započteme i nárožní věže pražských měšťanských domů a paláců, dojdeme k několika tisícům.

Nejznámější pražské věže

Televizní vysílač na Žižkově je se svou výškou 216 m nejvyšší a ani hanlivé přezdívky z dob bolševiků Jakešův prst nebo Bajkonur mu nemohou vzít prvenství. Pokud milujete výšky, můžete si dát kávu v restauraci vysílače ve výšce 63 m. Výhled na město pak nabírá krytá terasa ve výšce 97 m.

Katedrála sv. Víta s desítkami svých fiál do celkového počtu pražských věží významně přispívá. Vyniká především mohutná jižní věž vysoká necelých 97 m, domov největšího českého zvonu Zikmunda.

Co se týká centra Prahy, leží nejvýše Petřínská rozhledna. Byla postavena v roce 1891, dva roky po vybudování pařížské Eiffelovky, která se stala její předlohou. Se svými 60 m je na výšku pouhou pětinou svého vzoru, umístěním v nadmořské výšce 378 m ji o 17 m přesahuje.

Věž Staroměstské radnice sahá do výšky 59 m a  – co možná nevíte – stojí trochu nakřivo. Vrchol je od paty odchýlen o 23 cm k jihu a 15 cm k západu.

Další úžasný výhled na Prahu nabízí Prašná brána, milník takzvané Královské cesty. Její výška je necelých 58 m.

Astronomická (dříve nazývaná matematická) věž Klementina naši přehlídku uzavírá. Atlant nesoucí zeměkouli se symbolem Božího oka na jejím vrcholu shlíží na město z výšky 52 m.

Nejkrásnější vyhlídky na Prahu

zdroj: cs.wikipedia.org, zpravy.idnes.cz, Pražská informační služba

Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář