Praha: Koníci z hrobky dávných králů

Koníci z hrobky dávných králů

Šperk - kůň, Alena Šumová

foto: Alena Šumová

Všimla jsem si ho na první pohled – ten koník totiž vypadal, jakoby ho právě vykopali archeologové v hrobce některého z dávných pohanských králů. Tak starobylý. A tolik koňský.

Nedalo mi to, a oslovila jsem nenápadnou, milou paní, které se originální přívěsek houpal na krku. Měla jsem štěstí. Byla to sama výtvarnice Alena Šumová, která šperk vyrobila. A co bylo ještě lepšího – podobných koní má hned celé stádo. „Koníci jsou vyrobeni z keramiky a vypáleni v peci na oheň. Do jejich finálního vzhledu mohu zasahovat jen málo. Teplota, tlak a rosný bod zasáhnou a výsledek je pokaždé překvapení i pro mě. Ani dva koníci nejsou stejní – a je to tak dobře. Kdo by chtěl nosit to, co mají všichni!“ říká.

Pomocníci: hlína, voda, oheň, náhoda

„Je to fascinující vzít kus hlíny, která provází každý náš krok, vytvořit hrnek nebo třeba šperk. Doobléknout je glazurou, nechat slinout ohněm a pak už jen vychutnávat… Inspiruje mě příroda a dávnověk. Lákají mě živé glazury, kované doplňky, netradiční technologie. Vše, co je trochu jiné než normální. Mými průvodci a pomocníky jsou hlína, voda, oheň a náhoda,“ říká o sobě paní Alena.

Podívejte se na její krásné keramické stádo:

Všechno po svém!

Alena Šumová není zatížena keramickým vzděláním, vše si dělá po svém. Sama připravuje i glazury. Od doby, kdy si poprvé vyzkoušela výpal živým ohněm, přešla od elektřiny k peci na dřevo.

„Ke dřevopaličství jsem poprvé přičichla v Klikově u Martina Hadravy a v Doupěti u Mirky Randové a Petra Nováka. Výpal ohněm je jedno velké dobrodružství, jehož výsledek nelze nikdy dopředu odhadnout. Záleží na mnoha okolnostech: druhu použitého dřeva, jeho vlhkosti, naložení pece, umístění výrobků, délce výpalu. I počasí má na výsledek vliv. Snaha o zopakování některého z povrchů vede leckdy ke získání jiného, který je ještě zajímavější než ten původně zamýšlený. Skoro každý výpal skýtá překvapení. Právě nevypočitatelnost je pro mě dalším důvodem, proč pálit živým ohněm,“ přiznává Alena.

Její výrobky mají certifikát o zdravotní nezávadnosti ve styku s potravinami a poznáte je podle originálního otisku stylizovaného koníka.

zdroj: keramikasumo.cz

Další tipy na krásné dárky

Vyfoťte se jako bohyně!

Typicky české dárky pro děti: chytré a hezké

Praha romantická: Wawrouš FotoDesign

 

Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář