Praha: Krymská – ulice, kde to fakt žije

Krymská – ulice, kde to fakt žije

foto: Fotolia

Berlín měl Kastanienalle, New York má East Village, v Londýně se přetahuje Camden s Bricklane, Ostrava si zprasila Stodolní. Vždycky jsem přemýšlel, kde to v Praze vykrystalizuje, která ulice nebo čtvrť to bude. Je to Krymská ve Vršovicích.

Kromě uctívačů výherních automatů znali tuto zapadlou uličku jen znalci punku, ska a Oi!, a to díky legendárnímu Bulldog Shop, který nabízí nejen hadry a boty, ale fanziny punk&skin, DIY distribuci muziky či pokec – prostě vše, co k pořádnému životu streetu patří. A byla to právě komunita přátel kolem časopisu Bulldog a DJ Patha, která neúmyslně zasela mezi nonstop herny, bazary a smutné hospody první semínko proměny.

Začalo to u Shakespeara

Koupil jsem si tu kdysi pár kazet a minulo víc než deset let, než jsem se do Krymské zase vrátil. Překvápko. Doslova se tu zjevilo knihkupectví a kavárna Shakespeare & Synové. Kombinace dobrých knížek, pití, skvělé muziky a barmanů, kteří se většinu těch knih pokusili přečíst, vytvořila magnet nejen pro místní povaleče, ale i pro přespolní hledače. Do Šejkspíra se začalo jezdit i z daleka. A když se v nedalekém sklepení otevřel klub Skutečnost, zmizel poslední důvod se vracet do centra.

Skutečnost přinesla do Krymské pravidelné dávky živého umění – výstavy, koncerty, představení, autorská čtení. I když toto místo po pár letech zaniklo, zůstali potomkové. Skutečnost zrodila legendy vršovické kultury, galeristu Vincka a konferenciéra Čumbu, které tady můžete potkat dodnes.

Jak už to tak bývá, něco končí a něco začíná. Píše se rok 2010 a Michal s Kateřinou, štamgasti od Shakespeara, otevírají doslova za rohem Café Sladkovský, kterým nastavili vysokou laťku všem pražským kavárnám. Sladkovský stáhnul kreativní a společenský potenciál Vršovic k jednomu baru. Není náhoda, že právě zde se nachází neoficiální sídlo občanského sdružení Start Vršovice, které se snaží kultivovat okolní veřejný prostor, včetně proluky na konci ulice, o jejíž podobu svádí nerovný boj s MČ Praha 10.

Vernisáže, performace, ulice

Následně mění majitele i název Shakespeare & Synové. Stává se z něj Café v Lese. A do Krymské se stěhuje i Ondřej Dobyvatel. Za pomoci legendárního pražského squattera a stavaře Jakuba Poláka se mu podařilo ze sklepení pod kavárnou vydobít rozsáhlý klub, který téměř okamžitě zaujímá zásadní místo na pražské nezávislé scéně. Přebírá štafetu zaniklé Skutečnosti a střídají se zde vernisáže, performance, punkové kapely, DJs či swingové tančírny. Jakub Polák, který nedávno zemřel, by si nemohl přát lepší památník.

Krymská už třetím rokem ožívá sousedským festivalem Zažít město jinak, začíná se o ní mluvit, a to jí dělá dobře. Přímo vedle Streetpunku.cz vyrůstá nevšední galerie Koncept Mu, kombinující vytvarné umění a designový atelier Lu for Mu. Café v Lese dostává souseda v podobě kraetivního studia Družina, ve kterém skupina grafiků a filmařů sdílí nejen své nápady, ale i přízemní prostory k setkávání sousedů či diskuzím nad obecnými tématy. A když budete mít štěstí a hned naproti Družině uvidíte vyhrnuté rolety, můžete navštívit i minibárek Na cestě. Vlastníte-li garsonku, v ní gramofony, holičské křeslo a nejlepšího barmana, tak tady se budete cítit jako doma.

Sousedské nadšení a solidarita

No a komu by se z té kreativy, experimentů a kulturních zážitků udělalo špatně, najde útočiště v horní části ulice v Sanatoriu nad Lesem. Zde vám sestřičky naordinují, čeho je třeba, a možná přijde i terapeut s kytarou…

Na Krymské máte šanci potkat v jeden den spolužačku ze základky, svého oblíbeného výtvarníka, legendu z kapely Plastic People i chlapíka co vám opravoval kotel nebo slavné herce, ale nenajdete tu jedinou plazmovou televizi. Co je to za sílu, která dokáže proměnit zapadlé místo v prosperující lokalitu s bohatým sousedským i kulturním životem? Nadšení, poctivá práce, vzájemná inspirace, solidarita a respekt mohou vytvořit příjemný prostor k životu. Přejeme všem, aby v Krymské tyto hodnoty přetrvaly co nejdéle.

zdroj: citybee.cz

Žádné komentáře »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS (komentáře k příspěvku)

Napsat komentář